Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
A magyarok több mint kétharmada saját bevallása szerint boldog párkapcsolatban él – derült ki Szonda Ipsos felméréséből, amelyben házas- és élettársakat faggattak magánéletükről. Az eredmények szerint a friss házasoknak, a hatvan év felettieknek, a jómódúaknak és a gyermeket nevelőknek van a legnagyobb esélyük a harmonikus együttélésre.
A párkapcsolatban élők nagy többsége, 69 százaléka elégedett a kapcsolatával, 21 százalékuk kapcsolata hol békés és harmonikus, hol vitákkal teli, míg egytizedük viszonyában inkább a konfliktusok uralják a hétköznapokat – derült ki a Szonda Ipsos 1000 fő megkérdezésével készült kutatásából.
A házasok valamivel nagyobb arányban számoltak be kiegyensúlyozott párkapcsolatról, mint az élettársi kapcsolatban élők. A házasok csaknem háromnegyede (73 százaléka) harmonikusnak ítélte a párjával való kapcsolatát, szemben az élettársak 62 százalékával. Míg a házasok 19 százaléka, az élettársak negyede számolt be hullámzó érzelmekről, s értékeli felemásnak kapcsolatát. Konfliktusokkal terhelt kapcsolatról pedig a frigyben élők 8, az élettársak 13 százaléka számolt be.
A néhány esztendeje egybekeltek, valamint a legalább három évtizedes házasságban élők kapcsolata kifejezetten jó: a húszas éveikben járók és a 60 év felettiek nagyjából 85 százaléka él boldog házasságban. Együttélési problémákkal leginkább a harmincas-negyvenes házastársak küszködnek: 67 százalékuk házassága harmonikus, 22 százalékuk a vonzások és taszítások változatosságában tölti a mindennapokat, míg 11 százalékuknak folyamatos viszályok nehezítik az életét.
A magánélet rendezettsége a társadalmi pozícióval, az anyagi helyzettel is összefügg. A magasabb státuszban, jómódban élők házassága nyugalmasabb, mint a nehezebb helyzetben lévőké. A házassági papír nélkül együtt élő párok kapcsolata pedig az átlagnál akkor harmonikusabb az átlagosnál, ha kiskorú gyermeket nevelnek.
Az érzelmek fenntartása, a különböző érdekek összehangolása, a felmerülő akadályok leküzdése folytonos feladatot szab a pároknak, így aztán nem meglepő, hogy azok magánélete lesz sikeres, akik közösen éltetik a kapcsolatot. A boldog kapcsolatban élők 85 százaléka úgy ítéli meg, hogy társával azonos mértékben járul hozzá a családi idillhez. A felemás – néha békés, máskor vitás – viszonyokban is közös törekvés a kiegyensúlyozottabb élet megteremtése: 72 százalékuk együtt próbálkozik ezzel.
A konfliktusos helyzetben lévők válaszaiból azonban kirajzolódik az aszimmetrikus kapcsolat: 36 százalékuk úgy véli, hogy párjánál többet tesz a békés, rendezett hétköznapokért. Leginkább a nők hajlandók lépéseket tenni a párkapcsolat javítása érdekében, hiszen ezt a véleménycsoportot szinte kizárólag nők alkotják. A férfiak pedig – úgy tűnik – egyetértenek velük: abba a 22 százalékba, akik szerint nem ők, hanem párjuk jelenti a harmonikusabb együttélés zálogát, lényegében csak férfiak tartoznak.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu