A boldog házasság titka

Azok a házasságok a legboldogabbak, ahol a családdal kapcsolatos minden teendőt sikerül arányosan megosztani. Erre a megállapításra jutottak a kanadai kutatók mintegy húszéves adatsor elemzése nyomán.

Család-otthonValló László2010. 04. 14. szerda2010. 04. 14.
A boldog házasság titka

Noha ma még a kanadai társadalomban is a hagyományos családmodell a meghatározó – a férj pénz keres, a feleség pedig az otthoni, háztartási teendőket végzi, a gyereket neveli –, a változások ott is megjelentek. Egyre több feleség, anya vállal munkát és keres pénzt, esetenként a férjénél is többet. S az sem ritka, hogy a férj végzi a nem fizetős házi munka nagyobb részét – egyáltalán nem félve attól, hogy leesik a karikagyűrű az ujjáról...

A kutatók figyelme elsősorban az olyan családokra irányult, ahol mindkét házasfél pénzkereső tevékenységet folytat. Vizsgálataik nyomán kiderült, hogy ebben a modellben a családdal kapcsolatos teendőket a férj és a feleség 40-60 százalékban osztja meg egymással. Igaz, nem 50-50 százalékban, de a férfiak 40 százalékos „közteherviselése” is nagy súllyal esik már a latba, amivel a feleségek lényegében elégedettek.

Ez a feladatmegosztás – a kérdőíves felmérés tanúsága szerint – a boldog házasság egyik alapköve. A válaszokból ugyanis az derült ki, hogy a családi kapcsolatban azok érzik a legkellemesebben, legjobban magukat, akik jó feladatmegosztásban élnek. Az együttes gyermeknevelés, a közösen végzett házimunka kölcsönös megelégedéssel tölti el a házasfeleket, ami fontos tényezője a jó közérzetnek.

A szociológusok szerint a feladatmegosztáson alapuló családforma a társadalom fejlődésére is jó hatást gyakorol, mivel ebben a férfi és a nő egyaránt sokoldalúbbá, rugalmasabbá válik, s alkalmazkodóképességben is megerősödik.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek