Még óvodás vagy már iskolás?

Nagy szülői dilemmák ideje április, az iskolai beíratások közeledte. Van, aki felháborodik azon, hogy csemetéje még egy évet maradjon az oviban, míg mások eleve csak hétévesen küldenék a gyereket iskolába.

Család-otthonKirály Farkas2010. 04. 26. hétfő2010. 04. 26.

Kép: XVI. kerület Itthon magazin - Varázsmühely müvészeti gyerekklub, óvoda, kreativitás, kézmüves folgalkozások, gyermektánc, oktatás, játék, játszik, alkotás, manuális készségek fejlesztése 2008.12.11. fotó: Németh András Péter

Még óvodás vagy már iskolás?
XVI. kerület Itthon magazin - Varázsmühely müvészeti gyerekklub, óvoda, kreativitás, kézmüves folgalkozások, gyermektánc, oktatás, játék, játszik, alkotás, manuális készségek fejlesztése 2008.12.11. fotó: Németh András Péter

Lázár-Cseke Évát, a budapesti XI. kerületi nevelési tanácsadó munkatársát az iskolaérettségi vizsgálatról kérdeztük.

– Ez a vizsgálat minden nagycsoportos gyerek számára kötelező?
– Csak akkor kötelező, ha az iskolába készülő gyerek a kora szerint még nem iskolaköteles, tehát idén május 31-ig nem töltötte be a hat évet, de a szülők mégis iskolába szeretnék küldeni. Vagy fordított esetben: ha a gyermek megfelelő életkora ellenére a szülei vagy az óvónők úgy vélik, hogy még nem iskolaérett és felmentést szeretnének. Ha mind a szülők, mind pedig az óvónők egyaránt inkább az oviban tartanák a gyereket, akkor nem szükséges hozzánk fordulni. A többiek választhatják a vizsgálatot, ami egyébként teljesen ingyenes.

– Mit vizsgálnak a pszichológusok?
– A legtöbb szülő abba a tévedésbe esik, hogy ez egy intelligenciateszt, holott ez egy sokkal összetettebb képességvizsgálat. A szakemberek három dolgot figyelnek: a gyermek értelmi, érzelmi, valamint szociális érettségét.

– Mennyire körülményes ez a felmérés?
– A mintegy háromórás vizsgálat egy csoportos és egy kétszemélyes részből áll, amelyben nemcsak a lexikális tudást mérjük fel, hanem azt is, hogy mennyire zavarják a gyereket a társak, mennyire terelik el a figyelmét, figyeljük a koncentrálóképességét, a monotóniatűrését.

– A szülők általában hogy viszonyulnak a vizsgálathoz?
– Megesik, hogy presztízskérdést csinálnak abból, ha a vizsgálat nem minősíti iskolaérettnek a gyereket. Holott a legtöbb esetben ez nem azt jelenti, hogy a gyerek nem elég intelligens, hanem hogy érzelmileg és szociálisan még nem érett meg az iskolára.

– Miközben egyre több gyerek csak hétéves korában megy iskolába…
– Igen, megtörténik az is, hogy a gyerek hatévesen minden szempontból iskolaérett, mégis kudarcokat szenved el, mikor iskolába kerül, mivel az osztályában a többi gyerek egy évvel idősebb, ennél fogva fizikailag is fejlettebb nála.

– Mikor ajánlott a vizsgálat?
– Ebben a korban a gyermekek háromhavonta hatalmas testi és szellemi fejlődésen mennek keresztül, ezért a vizsgálatokat csak januárban kezdjük el. Az a gyerek, aki szeptemberben még éretlennek minősülne, a következő márciusban már teljesen iskolaérettnek bizonyulhat. De az is előfordul, hogy valakit augusztusra hívunk vissza kontrollvizsgálatra.

– A beíratás viszont április végén befejeződik. Mi történik azzal, aki csak augusztusban kapja meg az „iskolazöldet”?
– Ilyenkor is időben be kell jelentkezni az iskolába, és szólni kell, hogy a szakemberek augusztusban mondanak biztosat a gyerek iskolaérettségéről. Az iskolák a legtöbb esetben megértik ezt.

– A szülőkről már beszéltünk, de hogyan viszonyulnak a gyerekek a vizsgálathoz?
– Általában kissé szorongva érkeznek, hiszen ismeretlen számukra a helyzet. Ha ez a szorongás átlagon felüli, akkor valószínűleg az iskolához is így fognak viszonyulni. De a nagy többségük vidáman távozik, hiszen a vizsgálat játékos, szórakoztató esemény. A szülőket szokta jobban megviselni...

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek