Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Érezték már úgy, hogy nem tudnak mit kezdeni az önöket körülvevő káosszal? Hogy az évek során összegyűjtött túl sok holmi miatt lassan nem kapnak levegőt? Ha igen, ne aggódjanak: van segítség!
Kép: Váraljai Emese hivatásos rendrakó otthon tervező 2010 05 10 Fotó: Kállai Márton
A megoldás: a hivatásos rendrakó – merthogy van ilyen –, aki nem takarít és nem lakberendez, hanem segít abban, hogyan lehet a legjobban megoldani az otthon és a munkahely szervezési és rendszerezési problémáit.
– Mindig nagyon érdekelt mások lakása, rögtön azon kezdtem el gondolkodni, hogy hogyan tudna még inkább megfelelni az ott lakók igényeinek – mondja Váraljai Emese, aki üzletszerű rendrakással foglalkozik. – Aztán Londonban láttam egy műsort, amit később itthon is vetítettek „Csak a rend kedvéért” címmel. Rögtön tudtam, hogy ezt kerestem. Arról szólt ugyanis, hogy a nagyon rendetlen angol otthonokat hogyan lehet újra működőképessé tenni.
Életünk során hihetetlen mennyiségű holmit vagyunk képesek felhalmozni. Gyűjtünk, mert kapaszkodókra van szükségünk a világban, és a dolgaink is ilyen kapaszkodók. Gyűjtünk, mert a tárgyak a gazdagságot jelképezik. Mert nem akarunk pazarolni és „hátha jó lesz még valamire!” felkiáltással elteszünk mindent, amire valószínűleg soha többé nem lesz szükségünk. Mert jó – vagy éppenséggel rossz – emlékeink fűződnek valamihez, és úgy érezzük, képtelenek vagyunk megszabadulni tőle.
A használati tárgyaknál könnyű a szelektálás, ha betartjuk az alapszabályt: ha évek óta elő sem vettünk valamit, azt nyugodtan kidobhatjuk vagy elajándékozhatjuk. A haszontalanságokkal már nehezebb a helyzet. Meg kell nézni, mi az, amit csak cipelünk magunkkal, de nem segíti az életünket.
– Létezik az a mennyiség, amit már nem lehet kezelni, és ezt belátják az emberek. Szeretnék megoldani a problémát, de egyedül nem megy. Gyakran az is elég, ha a hivatásos rendrakó ott áll mellettük, és hallgatja, figyeli őket. Lehet, hogy hihetetlennek tűnik, de néha meg sem kell szólalnom. Amíg elmondja az illető, hogy hogyan képzelte el a rendet, már ki is alakította. Észrevétlenül, saját maga.
Emese a hozzá fordulókra bízza, mennyit mutatnak meg a lakásból:
– Van, aki az íróasztalán szeretne rendet, más a konyhában vagy a hálószobában. Meghallgatom, hogy mit tartanak fontosnak az ott élők, hiszen nem magamhoz igazítom a rendet, hanem az ő számukra kell lakhatóbbá tenni a helyet, ehhez pedig ismerni kell a kuncsaftot.
A hivatásos rendrakót nem zavarja, ha kialakult dolgok között kell rendezkednie, hiszen kívülállóként könnyebb észrevenni a hibákat és az új lehetőségeket. Ő biztosan nem akarja csak azért az első polcra tenni a gyönyörű étkészletet, mert a nagymamától örökölte, hanem elteszi oda, ahol elfér. Ráadásul sok olyan ötlete van, amitől áttekinthetőbb vagy helytakarékosabb lesz egy szekrény vagy fiók.
Elsősorban a középkorúak halmoznak fel túl sok tárgyat, de a kisgyermekes családok előtt sem ismeretlen a probléma. Pár év múlva talán már nekik is természetes lesz, hogy ezt a segítséget is igénybe veszik életük zavartalan működéséhez.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu