Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
A nyelvvizsga 1996 óta a diploma megszerzésének előfeltétele, mégis mind a mai napig sokak számára ez a gátja az oklevél átvételének. Nem kevesen annak ellenére sem foglalkoznak az idegen nyelvekkel, hogy jól tudják: ma már ez a szakmai boldogulás egyik alappillére.
Kép: OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Nincs ma olyan hazai egyetem vagy főiskola, ahol a végzősök mindegyike közvetlenül a záróvizsga után veszi át a felsőfokú végzettséget igazoló oklevelét. mindenhol akadnak ugyanis olyan végzősök, akik évekkel később jutnak csak hozzá a hőn áhított dokumentumhoz. Akad olyan intézmény, ahol a végzősök kétharmadának raktáron porosodik a diplomája. A legtöbb intézmény azonban nem teszi közzé az erre vonatkozó adatokat – mondván, ez a presztízsüket rontja –, az Oktatási Hivatalnak pedig nincsenek erre vonatkozó statisztikái.
A 48 megkérdezett intézményből csupán 7 tette közzé az elmúlt évek statisztikáit. A Budapesti Corvinus Egyetem közléséből kiderült, hogy míg 2007-ben a hallgatók 85%-a vehette át a diplomáját, addig a tavaly ez a szám már 92% volt.
Az ELTE-n ennek a fordítottja történt: 2006-ban 88, 2009-ben 82% vitte haza a diplomaosztó után a végzettséget igazoló dokumentumot. Az intézmény felmérése szerint nyelvvizsga hiányában a 2006-ban záróvizsgát tett hallgatóknak 5,2%-a mind a mai napig nem vette át a diplomáját.
A Gábor Dénes Főiskolán 2008-ban a hallgatók 50%-a nem rendelkezett nyelvvizsgával. 2009-ben a Kölcsey Ferenc Református Tanítóképző Főiskolán a végzősöknek 67%-a szerzett diplomát. A Magyar Képzőművészeti Egyetemen a végzősök csaknem 39, a Színház és Filmművészeti Egyetemen 34%-a csupán a záróvizsga sikeres letételéről vehette át az igazolást. A székesfehérvári Kodolányi János Főiskola 2009. évi adatai szerint a végzősök mintegy 59%-a hagyta bent a diplomáját.
Révai András, az LSI Oktatási Park online nyelviskolájának tartalomszolgáltatási igazgatója szerint a hazai nyelvi képzés területén szomorú tendencia, hogy a diákok nyelvvizsgái felsőoktatási tanulmányaik során alig gyarapodnak. Vagyis jóval többen vannak azok, akik a középiskolai évek alatt – a rendszeres intézményes keretek közötti nyelvtanulásnak és a szülői kontrollnak köszönhetően – szerzik meg nyelvvizsga bizonyítványukat, mint azok, akik a felsőoktatásban eltöltött évek alatt tesznek szert stabil nyelvtudásra és szereznek róla vvizsgabizonyítványt.
Van olyan felsőoktatási intézmény, amely arra hivatkozik, hogy a hallgató az abszolutórium megszerzése után elveszíti hallgatói jogviszonyát, jogviszony nélkül pedig korlátlan idő áll rendelkezésére hogy megszerezze a nyelvvizsga bizonyítványt. Ezért az intézmény számára indifferens, hogy ezt a záróvizsga évében, vagy csak jóval később teszi-e meg az egykori hallgató. Több intézmény egyöntetű véleménye szerint az, hogy hányan nem tudják a sikeres záróvizsga után a diplomát átvenni, nem az intézmény oktatását minősíti, hanem a hallgató szorgalmát.
Révai András elmondta: bár nincs megkötés arra vonatkozóan, hogy a záróvizsga után mennyi időn belül kell megszerezni a nyelvvizsgát, a tapasztalatok szerint a legtöbben néhány hónap alatt pótolják a mulasztást, mivel hiába sikeres a záróvizsga, diploma nélkül nehezebb álláshoz jutni.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu