Cél: a sikeres élet

Mindenki szeretne legalább egy-két dolgon javítani, változtatni az életében, nem igaz? E változások szinte mindegyike besorolható a következő két kategóriába: vagy az érzéseinkről, vagy a cselekedeteinkről van szó. A baj csak az: bár mindenki szeretne változtatni, azt már csak kevesen tudják, hogyan is idézhetnék elő, tehetnék tartóssá a változást.

Család-otthon2010. 06. 29. kedd2010. 06. 29.
Cél: a sikeres élet

Anthony Robbins világhírű amerikai tréner szerint mindehhez csupán az kell, hogy elhiggyük, igenis lehetséges változtatni. A múlt nem számít. Ami a múltban nem vált be, nem befolyásolja azt, amit ma tehetünk, itt és most. Ma, itt és most pedig annyit fogunk tenni, hogy irányba állítjuk az életünket. Ettől a perctől fogva önmagunk legjobb barátjává kell válnunk. A múlttal már úgysem tehetünk semmit, tehát ne ostorozzuk miatta magunkat. Problémázás helyett inkább összpontosítsunk minden idegszálunkkal a megoldásokra.

Első lecke:
HOGYAN ENYHÍTSÜK A NYOMÁST?
Az első lépés a változás útján tehát a tehetetlenség negatív illúziójával való leszámolás. Figyeljük meg: az emberek leggyakrabban azért mondják azt, hogy nem képesek valamire, mert korábban már megpróbálták, és nem sikerült. De a múlt nem egyenlő a jövővel. A siker titka csupán az elhatározásban rejlik: elhatározod, mit akarsz elérni, majd napról napra kitartóan teszel is érte, még akkor is, ha úgy tűnik, nem fog sikerülni. A siker egyik fontos kulcsa a személyes erő, ami egyenlő a kitartással: mindenből, amit csak teszünk, tanulhatunk valamit, és így arra is találhatunk módot, hogy legközelebb már jobban csináljuk. A világtörténelem legsikeresebb embereinek egy közös vonásuk mindenképpen van: soha nem adták fel, soha nem törődtek bele az elutasításba. Tűzön-vízen kitartottak az álmuk mellett, hogy végül csak azért is valóra válthassák.

Második lecke:
A KUDARC NEM LÉTEZIK
Meg kell ígérnie magának, hogy soha többé nem adja át magát a legyőzöttség vagy a búskomorság érzésének. Ez még nem azt jelenti, hogy el kellene rugaszkodni a valóságtól, csak azt kell megérteni, hogy ha megadja magát a lehangoltságnak, akkor épp arra nem lesz ereje, hogy változtasson az életén. El kell hinnie, hogy akkor is változtathat, ha az most épp teljességgel lehetetlennek tűnik. Időről időre mindannyian csalódunk, szembesülünk problémákkal és frusztrációkkal, de az, hogy mindezt hogyan kezeljük, többet számít az életünk kialakítása szempontjából, mint bármi más, amit teszünk. Soha egy pillanatra sem szabad arról megfeledkezni, hogy ami késik, nem múlik. Kudarc nem létezik. Tartson ki. Ha folyamatosan a dolgok jobbá tételén munkálkodunk, és tanulunk a hibáinkból, akkor végül célhoz fogunk érni.

Harmadik lecke:
DÖNTS, ÉS SENKI SEM ÁLLHAT AZ UTADBA
Fel kell ismernünk, hogy minden cselekedetünk egy elhatározásból születik: a döntés ereje a változás ereje. Természetesen mindig lesznek olyan események életünkben, amelyek felett nincs hatalmunk, ám azt minden esetben mi magunk dönthetjük el, mit gondolunk, érzünk és hiszünk ezekről, és hogy végső soron mit kezdünk velük. Ne feledjük, életünk minden egyes pillanatában számtalan cselekvési lehetőség közül választhatunk. Sokan azonban egyszerűen megfeledkeznek arról, hogy hatalmukban áll választani. Pedig végeredményben nem az életkörülményeink, hanem a döntéseink határozzák meg a végzetünket. Csak igazi döntéssel változtathatjuk meg az életünket. Ami pedig annyit tesz, hogy semmi kevesebbel nem érjük be annál, mint aminek a megvalósítását elhatároztuk. Mindazok, akik minden valószínűség dacára is tudnak változtatni életükön, nap mint nap három fontos témakörben hoznak igazi döntést.

Eldöntik, hogy
1. mire akarnak összpontosítani,
2. mi mit jelent,
3. és hogy mit fognak tenni.

Negyedik lecke:
TUDD, MIBEN HISZEL, ÉS INDULJ
Mindazt, amiben hiszel, az agyad mindent felülíró abszolút és megkérdőjelezhetetlen parancsként kezeli. Amint hinni kezdünk valamiben, az máris átveszi az irányítást az érzékeink és az érzéseink felett. A hit hatalmas erőforrás. Mi magunk döntjük el, mit hiszünk magunkról, a hittételeink pedig meghatározzák a cselekedeteinket.

Ötödik lecke:
AZT KAPOD, AMIT LÁTSZ
Sokan szeretnének változtatni érzéseiken, csak épp azt nem tudják, hogyan fogjanak hozzá. A leggyorsabban úgy változtathatjuk meg érzéseinket - bármivel kapcsolatban -, ha másra kezdünk összpontosítani. Ha ebben a pillanatban pocsékul akarja magát érezni, igen könnyen megteheti, nemde? Elég egy rossz élményre gondolni, és ha elég ideig búsongunk felette, máris rosszul érezzük magunkat. De ugye, milyen nevetséges ez? A csapnivaló filmeket sem nézzük meg egymás után többször. Ha ebben a pillanatban jól akarja érezni magát, akkor összpontosítson a megálmodott jövőre olyan intenzíven, hogy már előre eltöltse tőle az izgatottság. És máris lesz miből erőt meríteni a megvalósításhoz. Ha problémákkal kerülünk szembe, akkor a megoldásra kell összpontosítani, oda, ahová el akarunk jutni, nem arra, amitől rettegünk. Azt fogjuk megtapasztalni, amire a legtöbbet gondolunk.

 

Hatodik lecke:
KÉRDÉSEKBEN REJLENEK A VÁLASZOK
Egész nap kérdések sorát tesszük fel magunknak. Ezek irányítják figyelmünket, gondolatainkat és az érzéseinket. Hagyjunk fel azzal a szokásunkkal, hogy csak azon rágódunk: „miért ilyen igazságtalan velünk az élet?”, „miért nem jönnek össze sohasem a terveim?” – s inkább olyan kérdéseket tegyünk fel, amelyektől valóban hasznos válaszokat remélhetünk.

Hetedik lecke:
NYILVÁN TARTÁSOM VAN
A legtöbben tudják, hogy a kedélyállapotuk kihat a testükre, és a testmozgás is jó hatással van a kedélyállapotukra. A mozgásból ugyanis érzelmek fakadnak. A mozdulataink megváltoztatják a gondolatainkat, az érzéseinket, a viselkedésünket. Figyeljen meg magabiztos, sikeres embereket, hogyan mozognak, és vegye át a mozgásukat. Minél hangsúlyosabb a változás a mozgásban, annál feltűnőbb lesz a változás az érzéseiben, tetteiben is. Egy tipp: amint frusztrálni kezdi egy probléma, ugorjon fel egy pillanatra, szó szerint rázza le magáról, vegyen egy mély levegőt, öltsön egy bamba vigyort az arcára, és tegye fel a kérdést: Mi ebben a legjobb? Mi ebben az őrültség? Mi ebben a vicces? Számít-e még ez a probléma tíz év múlva?

Nyolcadik lecke:
A SIKERT HOZÓ SZÓKINCS
A szavaknak hihetetlen hatalma van, érzéseinket is meg tudjuk változtatni, ha más szavakat használunk a korábban megszokottaknál. Ha például valaki azt mondja, hogy tévedünk, akkor az bizonyos reakciót vált ki belőlünk. Ha azt mondja, hogy alaposan melléfogtunk, vagy esetleg azt, hogy hazudunk, akkor egészen más érzések keletkeznek bennünk, ez teljesen világos. Mindez természetesen a másik irányba is működik: már azzal is felhangolhatjuk érzéseinket, ha hangsúlyosabb kifejezésekkel írjuk le őket. Mondjuk, legyünk életvidámak az okés helyett. Legyünk lenyűgözve, ne csak érdeklődők. Legyünk derűsek és boldogok, ne csak jól érezzük magunkat.

Kilencedik lecke:
ZSÁKUTCÁBA FUTOTTÁL? SÉTÁLJ KI EGY ÚJ METAFORÁVAL!
Irodalomóráról még emlékezhetünk arra, hogy a metafora egyfajta hasonlat. A metaforák olyanok, mint a szimbólumok, röviden és tömören mondanak el valamit. Az élet egy harc és az élet egy buli - ezek a metaforák például két egészen eltérő világnézetet fejeznek ki. Minden metafora egy hiedelemrendszerre épül. Minden alkalommal, amikor metaforával jellemezzük az élethelyzetünket, magunkévá tesszük a mögötte meghúzódó eszmeiséget is. Szóval, gondolkozzon… Milyennek is szeretné az életét?

Tizedik lecke:
ELKÉSZÜLNI… VIGYÁZZ… CÉL!
A rendkívüli, lehetetlennek látszó célokat megvalósító emberekről általában azt feltételezik, szerencséjük volt, jó időben jó helyen voltak. Pedig van egy közös jellemzőjük: hihetetlen teljesítményük ugyanazzal a lépéssel indult, egy cél kijelölésével. Ha ugyanis van cél, akkor már van mire törekedni minden erőnkkel és lendületünkkel. A kitűzött céljainkkal állítjuk irányba az életünket és fókuszáljuk erőfeszítéseinket. Minden sikeres ember a folyamatos fejlődésnek szenteli magát. Soha nem éri be azzal, hogy jól teljesít, mindig még jobbra törekszik.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek