Szinglik müzlije, párok szendvicse

Reggelizz, mint egy király! – tartja a mondás, és őseink megfogadták a tanácsot. Aztán a különböző fogyókúrák, diéták hatására, és az állandó rohanás eredményeképpen leszoktunk a reggelizésről. Hazánkban a felnőttek harminc százaléka csak rendszertelenül vagy egyáltalán nem szokott reggelizni.

Család-otthonSzabó Enikő2010. 06. 02. szerda2010. 06. 02.

Kép: gyerek iskola reggeli étkezés szendvics táplálkozás 2010 05 15 Fotó: Kállai Márton

Szinglik müzlije, párok szendvicse
gyerek iskola reggeli étkezés szendvics táplálkozás 2010 05 15 Fotó: Kállai Márton

A reggeli pedig a nap legfontosabb étkezése: egy kiegyensúlyozott reggeli elfogyasztása beindítja az anyagcserét, növeli a koncentrációképességet, fokozza a teljesítményt és meggátolja a kora délutáni órákban jelentkező farkaséhséget. Az orvosok, dietetikusok szerint az emberek nagy része tudja ezt, mégsem eszik. Az ellenérvek között az időhiány és a fogyókúra szerepel a leggyakrabban. Az időhiányt mi magunk idézzük elő, így tenni ellene a legegyszerűbb: elegendő akár csak tíz perccel korábban kelni, és máris van időnk egy kellemes reggelire.

Rossz hír a reggeli megvonásával karcsúsodni vágyóknak: az első étkezés kihagyása nem segít a kilók elleni harcban. Kutatók összefüggést találtak a kamaszok és a felnőttek kihagyott reggelije és az elhízás között. A túlsúlyosak általában kevesebbet reggeliznek és többet vacsoráznak, mint vékony társaik.

A nemrég megjelent McReggeli gyorsjelentés eredményei azt mutatják, hogy a magyarok nyolcvan százaléka reggelente otthon eszik, de több mint másfél millióan hetente legalább egyszer házon kívül étkezve indítják a napot. Az otthon reggeliző magyarok többféle ételt is szívesen fogyasztanak, a müzlitől a szendvicsig széles a skála. A legjobb, ha reggelink tartalmaz valamilyen gabonafélét, fehérjét és zsírszegény tejterméket. A sovány, jó minőségű fehérjeforrások – ilyenek a húsfélék, a halak, a tojás, a sajtok és túrók – elengedhetetlen részei a reggelinek, hiszen fontosak a csontok felépítésében és az immunrendszer ébren tartásában.

A szendvicsünk mellé mindig együnk valamilyen idénynek megfelelő zöldséget, salátát is. A folyadékok közül a legjobb összetételű reggeli ital a tej, de a müzlihez kiváló választás a joghurt vagy a kefir is. Ha teát iszunk, lehetőleg antioxidánsokban gazdag zöld teát fogyasszunk.

Az életciklusnak és az ahhoz kötődő életformának is meghatározó szerepe van a reggelizési szokásokban. Míg a 18–29 évesek között főként a barátokkal, kollégákkal reggelizők, addig a negyven felettieknél az egyedül reggelizők vannak nagyobb számban. Számít az is, hogy párkapcsolatban élünk-e vagy sem: a 18–39 éves szingli nőkre és férfiakra jellemzőbb, hogy házon kívül reggeliznek, mint azokra, akik együtt élnek valakivel. Az egyedül élők müzlit, gyümölcsöt és gyümölcslevet, a párok inkább szendvicset és teát fogyasztanak reggelire.

Végezetül egy igazán nyomós érv a reggeli mellett: aki elegendő időt szán a reggelizésre, könnyebben birkózik meg a napközbeni feszültségekkel.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek