Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
A szerelem titkát évezredek óta próbálják megfejteni. Nos, a túlfűtött érzelmi mámor valójában kémia: a szerelem egyes szakaszaiban jól kimutathatón változik a hormontermelésünk – a szakemberek szerint ez okozza a jellegzetes „tüneteket”.
Kép: Szerelem szerelmespár Nyár a Tiszán, Tiszai nyár, nyaralás, üdülés, szabadság, szabadidö, vakáció, szórakozás, fiatalok, folyó, part, strand, fürdözés, napsütés 2009.07.29. fotó: Németh András Péter, Fotó: Photographer: Andras Peter Nemeth
1. szakasz. Amikor megpillantjuk a nagy Őt, összezavarodunk. Szívünk hevesen dobog, arcunk kipirul, izgatottság lesz úrrá rajtunk. Egyszerű a magyarázata: a másik nem által kibocsátott illat hatására az agyban fenil-atil-emin szabadul fel. Az emelkedett hangulatot, a lebegés érzetét tehát igazából ez váltja ki belőlünk.
2. szakasz. A szerelem első hónapjai furcsa őrületben telnek. Egész nap a másikra gondolunk, minden pillanatban igényelnénk a közelségét. Gyakori, hogy egymás társaságában „csak úgy” megérintjük, megsimogatjuk a kedvesünket. Mindezért az oxytocin szerelemhormon felelős, mely erőteljesen serkent bennünket a testi közelségre, ébren tartja a vágyat.
3. szakasz. Tele vagyunk energiával, úgy érezzük, miénk a világ. Keveset alszunk, de mintha mégsem fáradnánk el sosem. Jól teljesítünk a párunk mellett, a munkában is megálljuk a helyünket. Ez a dopamin hatása, mely serkentő vegyület.
4. szakasz. E felpörgetett állapotban szerencsére nem bírjuk sokáig. A lángolást felváltja a nyugalom, miközben állandósul a boldogságérzés. Rózsaszín szemüvegen át nézzük a világot, különösképpen a párunkat. Nem vesszük észre a hibáit, gyengeségeit, ellenkezőleg: tökéletesnek, éppen hozzánk valónak látjuk. Ennek oka is egy kémiai anyag, mégpedig az endorfin (hétköznapi nevén: boldogsághormon) megnövekedett mennyisége.
5. szakasz. Aztán lassacskán lecsendesedik minden. Két-három év után a szerelem elmúlik. Már nem lángolunk, „csak” élvezzük a másik társaságát. Nem szabad megijedni, netán menekülésbe fogni. Nincs semmi baj: az agy hozzászokott a szerelemdroghoz és immunissá vált a megnövekedett hormonszintekre. Nem is lehet ez másképpen, hiszen az agyműködés rapszodikus a szerelmes lángolás idején. Egy időre nélkülözhetjük a racionalitást, a félelem- és felelősségérzetet, de hosszú távon semmiképpen.
Mindegy hát, hogy biológiai-kémiai okok játszanak közre vagy valamiféle misztikus csodának tulajdonítjuk e különös érzést. A lényeg a sok-sok együtt töltött, boldog év – és az erős hit, hogy szerelmünk örökké fog tartani.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu