Aranylabda: Rodriék csalásáról beszélt egy szavazó újságíró
origo.hu
Olvasónknál az elmúlt fél évben már három alkalommal lépett fel magas szívfrekvenciával járó szívritmuszavar. Minden esetben elektromos kardioverzióra, kiütésre került sor. Gyógyszerrel a ritmuszavar nem volt rendezhető, ezért orvosa katéteres megoldást javasolt. Azt kérdezi, merje vállalni vagy sem.
A levelében leírt ritmuszavarnak oka lehet többek között az ingerületvezetés zavarát előidéző koszorúér-betegség, anyagcsere-rendellenesség, pajzsmirigykór, gyulladásos betegség, szívizom-elfajulás, billentyűbetegség, tüdőembólia, kálium-, magnéziumhiány. Felléphet szívműtét után is. Amennyiben a ritmuszavar viszonylag gyakran jelentkezik, és a gyógyítás nem bizonyul tartósnak, szívkatéteres vizsgálatot kell végezni. Ennek keretében történik meg a ritmuszavar kiindulási helyének, természetének feltérképezése és speciális eljárással a megszüntetése.
A beavatkozás során, helyi érzéstelenítést követően elektródkatétereket vezetnek fel a combvénán vagy a nyak fővénáján keresztül a szívbe. A katétereken keresztül, egy külső ingerlő készülék segítségével, meghatározott menet szerint ingerelik a szívet, mely során feltérképezik a szív ingerelhetőségét. E vizsgálat során cél, hogy a panaszt okozó ritmuszavart is kiváltsák. Mi¬után sikerült meghatározni a panaszt kiváltó gócot, a kóros ingerületvezető pálya helyét, rádiófrekvenciás eljárással, hőkezeléssel kisütik a káros pályát. Ilyenkor a ritmuszavarért felelős területre helyezik a katéter végét, s azt felmelegítve a panaszért felelős sejtcsoportokat elpusztítják. Ezt nevezzük ablációnak. Egyes esetekben előfordulhat, hogy a szívizom olyan területén van a baj, hogy a katétert nem a vénán, hanem a comb verőerén kell felvezetni. Ilyenkor a beavatkozás után az ér felett elhelyezett nyomókötéssel 12 órát kell nyugodtan feküdni. Vénás behatolásból végzett eljárásnál a kötés 3-4 óra után eltávolítható lesz.
A katéteres vizsgálat bizonyos kórházon kívüli előkészítést is igényel. Ennek része, hogy bizonyos gyógyszerek szedését felfüggeszteni vagy módosítani kell. Ez főként a ritmust befolyásoló szereket szedőket, az inzulinos cukorbetegeket és a vérhígító kezelést kapókat érinti. A beavatkozás előtt két héttel érdemes a gondozó kardiológussal részletesen átbeszélni és megtervezni a gyógyszeres és nem gyógyszeres felkészülés részleteit. A ma elérhető technikai és orvosi felkészültség mellett olvasónk bízhat a beavatkozás sikerében.
origo.hu
borsonline.hu
travelo.hu
hirtv.hu
teol.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
mandiner.hu
origo.hu
nemzetisport.hu
origo.hu