Felkészülés a télre

Mikor ezeket a sorokat írom, éppen 20 fok körüli hőmérsékletet mutat a hőmérő, de mi azért se higgyünk a szemünknek, vegyük nyugodtan tudomásul, hogy ősz van, annak is a vége felé járunk, vagyis hiába szórakozik itt velünk ez a felmelegedett világ, hideg lesz, meglehet, hamarosan.

Család-otthonSzücs Gábor2010. 11. 19. péntek2010. 11. 19.
Felkészülés a télre

Márpedig hiába viselnek szőrkabátot négylábú barátaink – ráadásul közöttük is vannak, akik legfeljebb, ha átmeneti kabátnak mondható szőröcskéket, semmint vastag bundát hordanak –, ők is megérzik a közelgő telet. Különösen bajban lehetnek a szeptember elején-közepén született kiskutyák, ha ráadásul még kint is kell átvészelniük életük első telét. Ugyanis az őszi alom ilyentájt még nagyon védtelen, ha valakiknek, hát nekik áldás ez a mostani, hosszan tartó vénasszonyok nyara. De ha véget érnek a napsütéses hetek, az újszülöttek sokkal fokozottabb gondosságot igényelnek, mint a tavaszi születésűek.

A miértre a válasz kézenfekvő: a tavaszi kölyköknek több idejük van télig megerősödni, mint az őszieknek, akiknek mindössze egy, legfeljebb két hónapjuk van, míg rájuk nem tör a téli zimankó. Az anyjuktól lassan elválasztott kutyákat úgy kell táplálni, hogy ételükben megkapják a szükséges fehérjét, szénhidrátot, a vitaminokat, a nyomelemeket és a csontozat kifejlesztéséhez szükséges mészképző foszfátanyagokat. Táplálékuk zöme főtt hús legyen. A hús mellé kapjon a kiskutya főzeléket, kukorica- vagy zabpehelydarát, akár apróra vágott gyümölcsöt is. Inni pedig a leghelyesebb, ha feles tejet adunk. Egy héten kétszer egy-egy nyers tojássárgáját is keverjünk el tejükbe, ételükbe.

Gondoljunk csak bele, a nyolc-tíz hetes kiskutyáknak hamarosan meg kell birkózniuk az akár 10-15 fokos mínuszokkal is. Ezt a nagy hideget csak úgy tudják elviselni, ha szervezetükben egyaránt elegendő tápanyaggal rendelkeznek a fejlődésükhöz, illetve a hőveszteség pótlásához.

Az enni- és innivalóra való fokozott figyelem azonban csak egyik, meglehet, a legfontosabb része a téli felkészülésnek. De hasonlóan fontos a kutyaház komfortosítása is. Ahogy mostanában egyre nagyobb divat – mi több: pénzt termő divat! – a lakóházak hőszigetelése, épp annyira eredményes, ha a házőrző lakhelye is megőrzi a meleget. A szigetelés utólag is, kívül is, belül is elvégezhető, mindez néhány száz forintból megoldható, s maga a munka sem igényel nagyobb hozzáértést. Ha lehet, a ház mérete igazodjék a kutya méretéhez, inkább legyen egy kicsit kisebb, mint belakhatatlanul tágas. És a tél folyamán olykor-olykor cseréljük a kutyaházba tett plédet, takarót is, hiszen a behordott nedvesség, sár keményre fagy, ilyenkor biztosan nem esik jól rajta a fekvés.

Készüljünk hát a télre, de azért amíg lehet, kutyánkkal együtt élvezzük a napsütést!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek