Örök társ

Edward kutya már hat éve élt Graham Waspeve-vel és családjával hűséges vak¬vezetőként, amikor mindkét szemét el kellett távolítani egy gyógyíthatatlan szürkehályog miatt. Gazdája azonban nem akart megválni hűséges társától, ezért szerzett egy új vakvezető kutyát, a kétéves Opalt.

Család-otthonSzücs Gábor2011. 04. 22. péntek2011. 04. 22.
Örök társ

Azóta, ha sétálni indulnak, Edwardon az a felirat van, hogy „nyugdíjas vakvezető”, Opalon pedig ez: „vakvezető”. És ahogy kell, Opal a gazdájára is és a társára is vigyáz…

Ismét egy kötelező, ámde annál szívbélibb figyelmesség: április 27-én ünnepeljük a Vakvezető Kutyák Világnapját. Az ötlet Angliából származik, az első iskolát 1916-ban, a németországi Oldenburgban alapították, hogy legyen, aki a világháborúban megvakult katonákat vezetni tudja. Magyarországon Rithnovszky János volt az első, aki vakvezető kutyával közlekedett, majd 1978-ban létrehozta a csepeli vakvezető kutyakiképző iskolát, amely némi hatósági akadékoskodás után, 1979-ben újra megnyithatta azóta is nyitva tartó kapuit.

Míg a világszövetség székhelyé­nek is otthont adó Angliában évente 700 kutyát képeznek ki, addig Magyarországon csak 20-25 kutyát. Egy teljesen kiképzett kutyára akár 2-3 évet is kell várni, a Magyarországon élő körülbelül 20 ezer vak emberből mintegy 120 rendelkezik vakvezető kutyával. Az igényjogosult a kutyához tízezer forintért jut, a kiképzéssel járó, nagyjából egymilliós költséget a vakok szövetsége viseli. A jövőben több olyan bázist szeretnének kialakítani, ahol vakvezető kutyákat tanítanak a minisztérium által kiírt pályázat segítségével.

Még a XXI. században sem nélkülözhető a négylábú sokirányú szolgálata, a vakvezető kutyát sem lehet csak technikai eszközökkel helyettesíteni. Szakemberek szerint a vakvezető kutyák szinte mindennap valamilyen formában megmentik gazdáik életét. A kutyák kiképzése hosszú és fáradságos munka, amelynek során azt is megtanulják, hogy a gazdájuk nem lát, ezért joguk és kötelességük felülbírálni a vezényszót abban az esetben, ha látják, hogy annak végrehajtása veszélyes lehet emberükre nézve. Ilyesmire az állatvilágban egyedül a kutya képes.

S nem szabad megfeledkezni a vakvezető kutyák nyújtotta érzelmi hatásról sem, hiszen a beteg emberek könnyen sebezhetőnek, védtelennek, gyakran magányosnak érezhetik magukat. A kutyák nem tesznek különbséget beteg és egészséges ember között, nekik a gazda a gazda, akit akár életük árán is védenek, támogatnak. A kutyák segíthetnek a világtalan embereknek igazi társra lelni, a hűség fogalmát tapasztalatból megismertetni. Segíthetnek a magány leküzdésében, értelmet adhatnak az életnek. Ne feledjük hát őket sem világnapjukon, sem az adományozható egy százalékok idején… 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek