Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Hároméves kortól kötelezővé tennék az óvodát, a tankötelezettség tizenhat esztendős korban érne véget. Mindez a „kis magyar valóságban” nem feltétlenül segíti a hátrányos helyzetűek felzárkózását.
Kép: Itthon III. ker Hétszinvirág müvészeti óvoda gyerekek, gyermekek, óvónö, óvónéni, kreativitás, rajzolás, torna, testnevelés, testmozgás, egészség higiénia 2009.01.15. fotó: Németh András Péter
Óvodába vinni a kicsit éppolyan kötelezettség volna, mint később iskolába járatni, s ezt a közoktatási törvényben is rögzítenék – tudatta az oktatásért felelős államtitkárság. A háromévesek 90 százaléka már most is óvodás, ám épp az a tíz százalék nem jár közösségbe, akinek rossz családi körülményei miatt erre a legnagyobb szüksége lenne. A korán intézménybe adott és fejlesztett gyerkőcök később jobban boldogulnak majd az iskolában és az életben is – áll az indoklásban.
– A kicsik érzelmi biztonsága is fontos, és nekik az anyukájuk védőszárnya alatt a legjobb. Nem szabad sürgetni, hogy 4-5 éves koruk előtt intézményben nevelődjenek – véli Anga Mária. Az egri óvónő szerint a túl korai szabálytudatra nevelés árthat, s nagy teher egy gyereknek beilleszkedni az idegen emberekkel és tárgyakkal teli közösségbe.
A szociológusok szerint az a baj, hogy éppen a leszakadt, romák lakta régiókban siralmasak a feltételek: nincs sem elég férőhely, sem elég pedagógus. Az pedig nem tesz jót a csemetének, ha egy lerobbant épületben, zsúfolt csoportban tölti a napjait. A felzárkóztatási államtitkár ötletét sem üdvözlik a szakemberek, mely szerint a szegény országrészekben „csökkentett komfortfokozatú gyerekmegőrzőket” kéne létrehozni.
A halmozottan hátrányos helyzetű családok gyermekeinek már most is helyet kell biztosítani az óvodában. Sokszor azonban az ötéveseket sem tudják felvenni – például, ha az anya otthon van a kisebbekkel –, mivel az óvodák falai nincsenek gumiból. A kormányzati szándék akkor ér valamit, ha előbb új óvodákat építenek vagy legalább felújítják, korszerűsítik a régieket. Erre állítólag állami és uniós pénzekből van esély. Ám a „kis magyar valóságban” sok falu csak álmodik erről.
Tarnamérán például azért kellett kiköltöztetni a kicsiket az óvodából, mert a százesztendős, dohos épület életveszélyessé vált. A nebulóknak jobb híján az iskolában szorítottak helyet. Nemrég kisebbfajta csoda történt a Heves megyei faluban, egy jótékony szándékú férfi ugyanis betért a hivatalba, és egymillió forintot ajánlott fel a saját félretett pénzéből az új ovira. A gesztus példaértékű, csakhogy egy új „gyerekkertre” legalább 160 millió forintot kellene összegyűjteniük a méraiaknak, akik eddig mindhiába pályáztak.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu