Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Új szó hódít immár nálunk is: a coaching. Úgy kell ejteni: „kócsing”, és azt az egyénre szabott tanácsadást jelenti, amikor valaki abban segít, hogy segíthess magadon. A sokféle „mentőakció” között a legújabb: a szakítás-coaching…
Kép: Kovács Ildikó Szakitásambulancia összetört szivek pszichológusa coaching szerelmi bánat terápia 2011.04.07. fotó: Németh András Péter, Fotó: Nemeth Andras Peter
Eddig leginkább a sport világából ismerhettük a kifejezést, ahol is volt valaha az edző, aztán lett belőle Mester; manapság a legjobbakat már coachként tisztelik. Mennyivel több a coach, mint az edző? Annyival, hogy a coach nemcsak a sporttechnikai részletek átadásával teszi sikeresebbé tanítványait, ha¬nem lelki és szellemi felkészülésüket is segíti. A sportból a szó átkerült az üzleti életbe; ez lett a business-coaching, amely elsősorban a vezetőket érinti: segít megszabadulni azoktól a tulajdonságaiktól, szokásaiktól, amelyek akadályozzák az eredményes tevékenységet.
– Engem azonban jobban érdekelt az ember, mint a vállalat, és jobban vonzottak a gondokkal, problémákkal küzdő lelkek, mint a profitot termelő munkavállalók. Ez a szakterület az élettel foglalkozó life coaching, amelynek témája lehet akár az ügyfél párkapcsolatának, egészségének vagy életvezetési szokásainak a fejlesztése – mondja Kovács Ildikó, aki a magánéleti problémákon belül a szakítást választotta, megteremtve az ország első szakításambulanciáját.
– Bevallom, megdöbbentem, amikor néhány hónapja, éppen a lapunkban vallotta be Lux Elvira, az ország leghíresebb szexológusa, hogy életében csak egyetlen férfival, jelesül a férjével volt kapcsolata, vagyis hát a jelentősnek mondható elméleti ismereteit ezek szerint csak egy egyirányú utcában szerzett gyakorlati tapasztalataira alapozhatta… Ezért félve kérdem: kegyedben egy gyakorló szakítót vagy egy híres elméleti tudóst tisztelhetünk?
– Harmonikus párkapcsolatban élek, két nagykamasz fiam van, de azért nekem is voltak fájdalmas tapasztalataim. Aztán észrevettem, hogy elég sokat tudok a párkapcsolati problémákról, azon belül a szakítással kapcsolatos krízisről. A szakítás okozta szerelmi bánat olyan fájdalmas tapasztalat, amely valóban tönkreteheti az életünket, de nem szükségszerű, hogy így legyen. Arra szakosodtam, hogy a szakítókat támogassam túljutni a válságon.
– Gelléri Andor Endrének, a múlt század remek novellistájának egyik írása hasonló problémával kezdődik: „Bánat ellen mit hozhat, kedves?” – kérdi a csalódott úr a pincért. Így hangzik a válasz: „Nő ellen… Valódi jam. rum.” Vagyis egy adag valódi jamaicai rum. Maga mit ajánl szívbántalmak ellen?
– A legfontosabb: én nem adok tanácsot, rumot se nagyon. Viszont van zsebkendő, sírdogálni lehet. De komolyra fordítva: a coaching abban segít, hogy megpróbáljuk a helyzetet kibogozni. A szakító legtöbbször krízisállapotban érkezik hozzám, a helyzetet csakis a saját szemével képes látni. Én viszont külső nézőként tartok elé egy tükröt, és arról beszélek, hogy lehet más nézőpontja is ennek a történetnek. De soha nem mondom, hogy szakítson vagy ne szakítson, az én feladatom kimondatni vele azt a döntést, amit saját maga hoz.
– Ha a párkapcsolatokat nézzük, krízis a kezdet, a szerelem, és krízis a vég, a szakítás is. Meg még, ami közte van, az is… Mit érez a szakító, a szakítani készülő?
– A szerelmi bánatot gyakran nem vesszük elég komolyan, megmosolyogjuk, pedig az összetört szív is okozhat extrém stresszhelyzetet. Nem számít, hogy ki milyen csinos, sikeres, okos vagy szívdöglesztő, a szakítás először bénító sokkot okoz, majd tehetetlenségbe és mély fájdalomba fordul. Ebben az időszakban elhanyagoljuk a munkánkat, képtelenek vagyunk döntésre jutni, pszichoszomatikus zavarokat produkálunk, álmatlanságban, étvágytalanságban szenvedünk, depresszióba esünk, italhoz, gyógyszerekhez fordulhatunk; akár öngyilkos gondolatok is hatalmukba keríthetnek, akár a gyilkos bosszúé… A coaching lerövidíti és segít átvészelni azt az időszakot, amikor minden reménytelennek tűnik. Ha a fogunk fáj, felkeressük a szakembert – miért tennénk mást, ha a szívünk fáj oly nagyon?
– Melyikük a drágább? A fogorvos vagy ön?
– A coachingülések alkalmanként 60 percesek és 15 ezer forintba kerülnek. Ez alól kivétel az első, ismerkedő találkozás, ami 30 percet vesz igénybe és ingyenes. A teljes folyamat hossza egyénenként különböző, átlagosan 4-5 alkalomra érdemes készülni.
– Kik jönnek gyakrabban: a nők vagy a férfiak?
– Talán nem meglepő: a férfiak. Nekik ugyanis kevesebb lelki társuk akad, mint egy nőnek, akinek ilyenkor rendelkezésre állnak a barátnők, a mama, a húg. Ráadásul egy férfi nem szeret azzal a problémával hencegni, hogy éppen szakítottak vele. Nekik egy „titkos” coach lehet az a társ, akivel át tudja beszélni a történteket.
– Mennyiben más ez, mint egy pszichológiai rendelés, azon túl, hogy itt nincs egy dívány se, amire le lehetne feküdni?
– Van egy lényegi különbség. Mégpedig az, hogy a pszichológus a múltra koncentrál, a múltbeli elakadásokat, gátakat oldja hosszú, akár éveken át tartó kezelések során – a coach ezzel szemben a jelen megértésére és a jövőre összpontosít. Rendezzük a benned dúló káoszt, feloldjuk a kétségeidet, felépítjük az önbizalmadat, közösen kidolgozzuk a célokat, hogy új életperspektívát teremtsünk. Eközben sokszor fájdalmas döntéseket kell hoznod, de az eredmény is a tiéd.
– Igaz az a régi statisztika, miszerint az együttélés krízisei az első, a hetedik és a tizenötödik évben jelentkeznek?
– Manapság inkább hónapokról beszélnék…
– Mi a leggyakoribb probléma?
– Természetesen a szex vagy annak hiánya. És jönnek azok is, akik ugyan párkapcsolatban élnek, de a szenvedély már nem jelent számukra semmit, a megszokás és a mindennapok léptek a helyébe, de nem merik megtenni a váláshoz vezető első lépést, mert a tradíciók az ehhez való bátorságot kézben tartják.
– A kapcsolatokba gyakran lép be harmadik?
– Mindenki keres valamit. Ha nem találja meg otthon, akkor keresi máshol. De a szakításnak, az elhidegülésnek ezer más oka is lehet, például a munkamánia, amikor a cégében sikeres vezető egész egyszerűen nem szeret hazajárni, mert otthon unatkozik.
– Azt hiszem, Karinthynál olvastam: kérdezi a gyerek, mama, ki az a bácsi, aki vasárnaponként nálunk ebédel, és utána megver bennünket? Az apád – hangzik a válasz…
– Ez a típus aztán kimarad a család életéből, az örömeiből, bánataiból, ünnepeiből, s előbb-utóbb a magára hagyott feleség bekopogtat hozzám...
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu