Gyereknek okostelefont a karácsonyfa alá?

A nagy karácsonyi hajtásban sokszor tanácstalanul állnak a szülők, mit is vegyenek ajándékba tizenéves gyerekeiknek. Ezért az okostelefonok gyártói és a mobilszolgáltatók kampányhadjáratot indítottak – ám érdemes végiggondolni, valóban ez-e a legjobb ajándék.

Család-otthonKovács Réka2011. 11. 25. péntek2011. 11. 25.
Gyereknek okostelefont a karácsonyfa alá?

Az okostelefonok gyártói többfrontos kampányba kezdtek – sőt még a fiatalok körében végzett kis vélemény-felméréssel is alátámasztották –, hogy meggyőzzék a szülőket: szinte minden kamasz örülne egy ilyen telefonnak. Mindez nem véletlen, hiszen az online-generáció számára ma már elképzelhetetlen akár csak egy nap is Facebook, internet, e-mailek nélkül. E telefonok pedig valóban hihetetlen sok lehetőséget tartogatnak használóiknak.

Viszont szülőként célszerű odaajándékozásuk előtt azt is végiggondolni, miképpen lehet elősegíteni, hogy a kamaszok valóban „okosan” használják ezeket az eszközöket. Felmérések támasztják alá, hogy a szülők kevés figyelmet fordítanak a gyerekeik mobil és internet-használati szokásaira: míg szinte minden második kamasz rendelkezik okostelefonnal, 70 százalékuknál a szülők nem határoznak meg szabályokat. A legtöbb fiatal szabályozatlanul tölthet fel pénzt a mobiltelefonjára, abba pedig végképp nem szólnak bele a szülők, hogy a gyerek mire használja a készüléket. Ez pedig nem csak a költségek miatt lenne fontos. Az internet biztonságával foglalkozó szakemberek figyelmeztetnek: szülőként tennünk kell azért, hogy gyermekeink jobban meg tudják óvni magukat a rossz élményektől.

Hogy megóvhassuk gyermekeinket a sérülésektől, a Safer Internet konzorcium összegyűjtött néhány jó tanácsot, amit érdemes megfogadni:

♦ Az okostelefonokkal szinte non-stop internet elérést adunk a gyerekek kezébe, de ez kevésbé kontrollálható, mint a számítógép, ezért érdemes még az elején tisztázni, mennyit és hogyan netezhet a gyermek az új telefonján.

♦  A Facebooknak köszönhetően ma már bármikor, bármit megoszthatunk a neten, azonban szülőként fontos nyomon követni, hogy gyermekünk mennyi és milyen információt oszt meg magáról, kikkel ismerkedik, tart fenn kapcsolatot, milyen élmények érik, mennyire tudja megvédeni magát az esetleges sérelmektől.

♦ A korlátok nélküli internet-használat egyre nagyobb veszélyt jelent a függőség kialakulása szempontjából is.

♦ Bármilyen információt azonnal megtalálhatnak a neten, így tájékozottabbak lehetnek, de azt is meg kell tanulniuk, hogyan ellenőrizzék a neten talált információk valódiságát, megbízhatóságát.

♦ E mobilok lehetővé teszik, hogy élményeiket könnyedén lefotózzák vagy videóra vegyék, arról azonban beszélgessünk el velük, hogy milyen fényképeket, videókat készítsenek és küldjenek tovább. Sokszor előfordul ugyanis, hogy kihívó, túl intim képeket készítenek magukról és osztanak meg másokkal, amivel akár zaklatás áldozataivá is válhatnak.

Mindemellett a gyermeknek és a szülőnek egyaránt fontos ismernie, hová fordulhat tanácsért, segítségért. Hazánkban a biztonságos internet-használattal kapcsolatos tájékoztatást a Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat látja el. A Kék Vonal Gyermekkrízis Alapítvány működteti az Internet Helpline szolgáltatást, mely a 116 111-es európai harmonizált hívószámon, illetve e-mailben és chaten a Kék vonal oldalán keresztül érhető el.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek