Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Sokszor látni az utakon olyan idősebb sofőröket, akik a környezetet jórészt figyelmen kívül hagyva, a belső sávban közlekednek még akkor is, ha többen idegesen előzgetik őket jobbról. De vajon mi kényszeríti őket az út közepére?
A jobbra tartás elve alapján jogos a kérdés: ha valaki lassabban közlekedik, akkor miért nem a külső sávokat használja? Egy friss tanulmány szerint a kor előrehaladtával ez a tendencia valóban megfigyelhető, melynek oka, hogy az idősebbek egyre kevésbé érzik biztonságban magukat az utakon.
A Leeds-i Egyetem kutatói két csoportot vizsgáltak: egy 60 év feletti és egy 18-40 év közötti csapatot, akiknek szimulációs játékban kellett vezetniük egy széles úton. Kiderült, hogy míg az idősebbek többnyire az úttest közepén haladtak, a fiatalabb résztvevők bátrabban közlekedtek az út külső oldalán is. Dr. Richard Wilkie, a kutatás vezetője szerint az idősek bátortalanabb közlekedési stílusát az magyarázza, hogy a korral járó bizonytalanságot az agy így kompenzálja: lassabban vezetünk és kerüljük a változást, ami növelné a baleset veszélyét.
A biztonságra való törekvést egy másik kutatás is bizonyítja, melyben a résztvevőknek egy laptopon az ujjukkal kellett követniük a képernyőn látható ösvényt. Az idősebbek itt is a középső rész felé orientálódtak, vagyis az agy kompenzációja nem csak a vezetésre, de az élet többi területére is kihat. A tudósok szerint a kutatások eredményei segíthetnek a stroke-ot elszenvedett betegek felépülésében: ha megértjük az agy működését ilyen helyzetekben, akkor ezt a rehabilitáció során alkalmazni lehet a vezetés újratanulásánál is.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu