Nászéjszaka kis hibával

Misztikus fogalom az érintetlenség, ám mára piaci áruvá is változott. Akad, ahol drága műtétekkel, máshol viszont női praktikákkal adják meg a férfinak az első éjszaka illúzióját. Nyugaton szüzességi fogadalom, Japánban munkamánia segíti az önmegtartóztatást.

Család-otthonPalágyi Edit2012. 01. 24. kedd2012. 01. 24.
Nászéjszaka kis hibával

Ius primae noctis, azaz az első éjszaka joga. Történészek vitatkoznak, létezett-e, vagy csak afféle legenda, hogy a középkori földesurak fenntartották maguknak a jogot arra, hogy jobbágyleányaikkal ők hálhassák el az első éjszakát. A keresztény világban sokáig főbenjáró kérdés volt, vajon a menyasszony érintetlen-e, avagy „bukott lány” (tehát volt már része testi örömökben). Akadnak olyan kultúrák, ahol a hagyományok mindmáig erősen tartják magukat, s ragaszkodnak az ara ártatlanságához – vagy legalábbis annak látszatához. Egyes arab és iszlám országokban jól menő klinikák sebészei élnek abból, hogy visszaállítják a nők elvesztett szüzességét. Az esküvő előtt álló hölgyek minden áldozatra készek, hogy ne okozzanak csalódást az újdonsült férjnek…

Az iszlám szerint a szüzesség valódi erény, de a kölcsönös szexuális örömszerzés legalább ennyire fontos. A nő alávetése és a túlzott szigorúság nem a Koránból fakad, hanem az arab törzsi szokásokból. Az iszlám nemi élet szabályairól szóló könyv úgy fogalmaz: amikor egy férfi szeret egy nőt és viszontszeretik, az asszonynak „ölének kelyhét, ágyéka kincsét fel kell kínálnia, akár robogó teve hátán is” – magyarázza M. Soós Tamás orientalista. Évtizedek óta tanulmányozza a keleti kultúrát, s benne a szerelem művészetét. Legutóbb X. századi arab-perzsa erotikus novellákat fordított magyarra. A Vágy vánkosai című, Rostás Bea pajzán illusztrá­cióival tarkított könyv anyagát nemrégiben mutatták be Egerben.

– A közelmúltban egy albán esküvő vendége lehettem. Este – miközben szólt a zene, s a lányok táncot lejtettek – fontos esemény szakította meg a mulatozást: a szüzesség bizonyítása. Miután felmutatták az ara ártatlanságát bizonyító lepedőt, hangosan ünnepelt a násznép, mondván, a férj derekasan helytállt, a lány pedig „megőrizte ékének zártságát a férje számára”. Ha esetleg mégsem így lett volna, az asszonyi trükk és bűbáj akkor is mindent legyőz – meséli Tamás. Nemigen van olyan esküvő, ahol ne lenne okuk éljenzésre a régimódi rokonoknak. Az ilyen alkalmakra ugyanis mindig sok galambot vágnak, így hát vér nélkül ma sincs lagzi a mesés Keleten…

Ha nyugatabbra kacsintunk, meglepve látjuk, hogy Amerikában divatba jöttek a fiatalokat önmegtartóztatásra buzdító kampányok, melyeket jórészt a vallásos hevület és a nemi úton terjedő betegségektől való félelem hajt. Az egyik mozgalom az „apák és szüzek bálja” nevű rendezvényéről híres. Ott a fiatal fruskák az apjuk előtt esküsznek fel rá, hogy érintetlenségüket egészen a házasságig megőrzik. A másik ilyesféle mozgalom lelkes hívei ezüstgyűrűt viselnek, így a felhevült fiúknak elég a lányok kezére pillantaniuk, hogy lehűljenek, mivel mindent lehet, de „azt” nem. Más kérdés, hogy e prűd mozgalmak hatását vizsgáló kutatók azt találták: a hormonok tombolásában élő kamaszok – fogadalom ide vagy oda – csak megtalálják az utat egymáshoz. Legfeljebb lázasabban keresik a „kiskapukat”…

Ezek is érdekelhetnek