Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
A szokásos mennyiség tízszeresét ajánlják az orvosok D-vitaminból novembertől márciusig – a fényhiányos hónapokban – a felnőttek számára. Nem csak a javasolt napi dózis változott – az új ajánlás 1500–2000 NE (azaz nemzetközi egység) –, de kiderült: ez a vitamin nem is vitamin, hanem úgynevezett hormonszerű előanyag, ami hozzájárul az aktív D-hormon termelődéséhez a szervezetben – jelentette ki dr. Takács István, a Semmelweis Egyetem I. Belgyógyászati Klinikájának docense egy nemrégiben tartott rendezvényen, ahol a D-vitamin-bevitel fontosságára hívták fel a figyelmet.
A vitaminhiány elkerülésének legjobb és legegyszerűbb módja, ha a bőrünket eleget éri a napsugárzás. Ezen belül is a napfény UVB sugarai a hasznosak – de a szoláriumok nem ilyen áldásos hatásúak. A téli és kora tavaszi hónapokban nem jutunk elég napfényhez, ezért érdemes pótolni a D-vitamint, ami különösen a várandósoknak fontos. A D-vitamin kedvezően hat az immunrendszer működésére is. Elsősorban a tengeri halak és a csukamájolaj bővelkednek benne, de a tojásban és a májban is jócskán megtalálható.
Becslések szerint a magyar lakosság 70 százaléka vitaminhiányos, ami főként az időseket érinti. Mindez a vérből kimutatható, ám egyelőre csak fizetős vizsgálatokkal bizonyosodhatunk meg róla, valóban alacsony-e a D-vitaminszintünk. A hiányállapot nemcsak csontritkulásra, csonttörésre hajlamosít, hanem szívelégtelenségre is, emellett növeli a cukorbetegség és egyes daganatfajták rizikóját. A hagyományos magyar konyha ételeivel azonban csupán átlagosan 80 egységhez jutunk naponta. Aki az ajánlott nagy dózisban szeretne D-vitamint szedni, írassa fel az orvosával, e készítmények ugyanis csak receptre kaphatók. Arról, hogy ez a szigorúság indokolt-e, viták dúlnak orvosi körökben is.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu