Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Fáj a fejünk? Legyintünk: majd elmúlik! S ha mégsem? Sebaj, akad rá tucatnyi fajta pirula! Magyarországon hozzávetőleg egymilliónyian kínlódnak a visszatérő enyhébb-erősebb fejfájással.
Kép: Kecskemét, 2012. március 19. Fejmasszázs. Fotó: Ujvári Sándor
A Rózsakert Medical Center belgyógyász szakorvosát, dr. Bodnár Esztert – aki az egyesült államokbeli Buffalóban, a Dent Neurológiai Intézetben folytatott tanulmányokat – a fejfájás kezelésének új lehetőségeiről kérdeztük.
– Valódi nyűg a rendszeres fejfájás, aminek a Nemzetközi Fejfájás Társaság 13 csoportját különbözteti meg. Ha valaki fejfájásra panaszkodik, az orvosa elsősorban szervi elváltozásokra gyanakszik, így aztán bel- és ideggyógyászati, CT- és MRI-vizsgálatot ír elő – vázolja a valós gyakorlatot Bodnár doktornő. – Ám mi a teendő, ha az összes lelet negatív? Az új módszer a részletes kikérdezésen alapul, mely akár egy órát is igénybe vehet. Fényt kell deríteni a kórelőzményekre, a krónikus betegségekre, a gyógyszerszedési, táplálkozási, sportolási, alvási szokásokra, a munkahelyi és családi stresszforrásokra. A fejfájást legalább kétszázféle testi-lelki tényező okozhatja, s közülük egyszerre három-négy is megbújhat a háttérben.
A szakemberek megkülönböztetik az elsődleges és másodlagos fejfájást. Az utóbbinál valamilyen betegség üzen: az agyi erek, netán a nyaki gerincszakasz elváltozása, a megnövekedett vér- vagy agynyomás, a fokozott pajzsmirigyműködés, szemészeti-fülészeti bajok. Az elsődleges fejfájások fellépésében pedig kiemelkedő szerepet játszik a mozgásszegény életmód, az étkezések kihagyása, az elégtelen folyadékfogyasztás, a dohányzás, a túl kevés vagy sok – és a kizsigereltség miatt rossz minőségű – alvás.
– Az elsődleges fejfájások között mi a különbség?
– A közismert migrén kétharmad arányban a nőket veszi elő, ami főként a hormonális ingadozásokkal, de genetikai hajlammal is magyarázható. A havonta 3-6 ízben fellépő, javarészt féloldali, erős fájdalmat a betegek a tízes skálán 8-9-es fokozatúnak ítélik – kezd bele dr. Bodnár Eszter a felsorolásba. – A migrénes érzékeny a fényre-hangokra, nem kíván ételt, italt, hányingerrel küzd, alkalomadtán két-három napra is kénytelen otthon maradni. Az életmód megváltoztatása és a már létező patikaszer segít, sőt a vérnyomáscsökkentők, antidepresszánsok, epilepsziaellenes pirulák jól hatnak a migrénre is. A leggyakoribb tenziós fejfájás javarészt tarkótáji, nem túl erős, a skálán 5-6-os fokozatú. Az időjárás változására érzékenyek többsége beveszi valamelyik recept nélkül is kapható tablettát, majd másnap is így tesz, s egyszer csak azt veszi észre, hogy a rossz heteken 5-6 piruláig meg sem áll. A jóval ritkábban előforduló cluster (klaszter) fejfájást az orvostudományban a legerősebb fájdalomként tartják számon. Az akár egyéves szünetet is produkáló szakaszok hetekig-hónapokig is eltarthatnak, naponta 5-6, egyenként egy-másfél órán át tartó rohammal. A periódusok oxigén belélegzésével, esetleg infúzióval egy-két hétre is rövidíthetők.
Hadakozzunk bármelyik fajta fejfájással is, a magnézium bevitele jótékonyan közreműködik a megelőzésben és a rohamok lecsillapításában egyaránt. A fejfájósaknak érdemes megfontolniuk, hogy mindenáron ragaszkodjanak-e az alkohol, koffein, csokoládé, érett sajtok, fagylalt, tejföl, tejszínhab, banán, citrusfélék, hagyma, bab, hot dog, sonka, füstölt hal, szójaszósz, pörkölt magvak, fánkok fogyasztásához.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu