Rettegünk, amitől csak lehet

Paraskavedekatriaphobia. Sikerült elolvasni? Na, még egyszer! Most pedig próbálja meg hangosan kimondani. Aggodalomra semmi ok, nem káromkodás: a péntek tizenháromtól való beteges rettegést nevezik így.S mivel mostani lapszámunk megjelenése épp ilyen napra esik, összeállításunkat – ennek apropóján – a különleges fóbiáknak szenteltük.

Család-otthonKemény Krisztina2012. 04. 13. péntek2012. 04. 13.

Kép: Kecskemét, 2009. december 21. Póker, szerencsejáték. Fotó: Ujvári Sándor

Rettegünk, amitől csak lehet
Kecskemét, 2009. december 21. Póker, szerencsejáték. Fotó: Ujvári Sándor

Ugye, nem ijedt meg a fenti kifejezéstől? Akkor jó. Mert akadnak embertársaink, akik rettegnek a hosszú szavaktól. Ennek a jelenségnek is van neve: hippopotomonstrosesquippedaliophobia. A pánikroham tehát garantált, legkésőbb a diagnosztizálásánál… S hogy mi a biztos a péntek tizenhárom kapcsán? Az, hogy évente legalább egyszer előfordul. Ám az idén hármat is el kell belőle viselnünk – ennél több sosem szokott egyazon évre esni. S ha ettől valaki elkeseredne, gondoljon a nemzetgazdaságra. A szerencsejátékhoz való kedv ugyanis e napokon megnő a magyarokban. Bezzeg Amerika! Ott péntek tizenharmadikát a lakosság tíz százaléka szerencsétlennek tartja. De nincs min csodálkozni, hisz’ annak idején nem járt elöl jó példával Franklin D. Roosevelt elnök sem: tizenharmadikán sosem utazott, s nem ültetett asztalhoz egyszerre tizenhárom vendéget. A párizsiak effajta problémákon nem gyötrődnek: náluk ilyenkor bérelni lehet egy tizennegyedik asztaltársat.

Ajjaj, most mi lesz?! Pontosan tizenhárom „gy” szerepelt eddig a cikkben! Valamit tennem kell, de sürgősen! Vagyis inkább gyorsan…

Szoboriszony
– Rettegett a szobroktól, sikított, ha meglátott egyet. Az ötéves kislány szoborfóbiás volt – mesél egyik pácienséről Illés Enikő pszichológus. – Gyalog, és autóval is eszerint kellett az útvonalat a városban a családnak megterveznie. Egyetlen dolog jelentett a gyermeknek biztonságot: ha kiságya egyik rácsát magával vihette. A pszichoterápia során kiderült: a szobrokat a kislány a halállal, a halottakkal azonosította. Sikerült feltárni a fóbia kialakulásának okát: az anyuka a várandósság alatt veszítette el az édesanyját, az ő fel nem dolgozott gyásza munkált tovább a kislányban. Mindketten részt vettek a kezelésen, s amint az anyuka lelke helyreállt, kigyógyult félelméből a kislány is.

Babona vagy betegség?
Az irracionális félelmek legfeljebb a kívülálló számára tűnnek viccesnek. Ha ugyanis a normál életvitelt és a munkavégzést akadályozzák, már nem beszelhetünk rossz szokásról vagy holmi babonáról. A fóbia betegség, amit kezelni kell. Szenvedő alanya ugyanis tényleg szenvedhet – és nem csak lélekben. Tünetei akár a pánikrohamig is fokozódhatnak: remeg, izzad, levegő után kapkod, szorítást érez a mellkasában, emelkedik a pulzusa és a vérnyomása. Pszichoterápia és szükség esetén gyógyszerek segítségével a fóbiások állapota általában gyorsan javul.

Boszorkányszombat
Csak két baj van a péntek tizenharmadikával: a péntek és a tizenhárom. A babonások számára ugyanis külön-külön is balszerencsét jelentenek, legalábbis a keresztény kultúrkörben. Honnan eredhet a hiedelem? Az ókori Rómából, ahol a kivégzések pénteken történtek, Jézust is e napon feszítették keresztre. De az európai pogányoknál is kereshetjük a gyökerét. Náluk a hét ötödik napját az isteneknek kellett szentelni, s aki nem így tett, megbűnhődött. A keresztények emiatt boszorkányszombatnak is nevezték a pénteket. Napjainkban azonban rehabilitálódni látszik e nap, amit – a pénteki kivégzések és a boszorkányperek háttérbe szorulásán túl – minden bizonnyal annak köszönhet, hogy vele kezdődik a sokak által áhított hétvége. S hogy a tizenhármas szám mikor nem lesz balszerencsés? Ha Egyiptomban vagy Kínában fordul elő. Ott ugyanis hagyományosan szerencseszámnak tekintik. A keresztények azonban tudják, hogy pontosan tizenhárman vettek részt az utolsó vacsorán.
 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek