Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
A hűvös őszi időjárás kedvez a torokgyulladást előidéző kórokozók szaporodásának. A tüneteket – a kaparó, csípő érzést, a nyelési nehézségeket, a szúró fájdalmat – hajlamosak vagyunk félvállról venni, pedig akár komoly szövődményekkel, például mandula-, gége- vagy tüdőgyulladással is járhat.
Kép: Fokhagymaevés betegség torokfájás népi gyógymódok 2012.10.15 fotó: Németh András Péter, Fotó: Nemeth Andras Peter
A panaszokat az esetek 70 százalékában nátha- vagy influenzavírusok, ritkábban a légutakat megtámadó baktériumok okozzák, melyek gyulladásba hozzák az orr, a garat, a gége, sőt rendszerint a felső légutak nyálkahártyáját is. Ezek a szerveink látják el a „betolakodókkal” szembeni első védelmet, a kórokozókat igyekeznek még a bejutáskor feltartóztatni és ártalmatlanítani. Ha ez sikerül, azzal megelőzhető a melléküregekre vagy éppen a tüdőre átterjedő szövődmény.
A vírusos torokgyulladás általában orrfolyással, rekedtséggel és köhögéssel is jár. Bakteriális fertőzés esetén előbb ki kell deríteni, hogy melyik kórokozó áll a háttérben. Ennek ismeretében az orvos antibiotikumot rendel, amit pontosan és az előírt ideig kell szedni.
Enyhíthetjük a kellemetlen tüneteket, ha sok meleg folyadékot fogyasztunk, sós vízzel gargarizálunk, melegen tartjuk a torkunkat, kerüljük a dohányzást és a csípős ételeket. A patikákban vásárolhatunk torokfertőtlenítő készítményeket, szopogatós tablettákat. A köhögés a légutak tisztán tartását szolgálja, hurutos köhögés esetében inkább köptetőkkel célszerű megszabadulni a légutakban felgyűlő váladéktól. Gyógyszerrel csak a száraz, kínzó köhögést kell csillapítani. Ha a torokfájás pár nap alatt nem múlik el, sőt erősödik, vagy egyéb tünetek (magas láz, fulladás) is jelentkeznek, mindenképpen forduljunk orvoshoz.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu