Mágikus fehér bogyók

Jól teszi a jegyespár, amelyik karácsony idején a mennyezetre vagy lámpára függesztett fagyöngycsokor alatt váltja az első csókot, mert akkor hűségesek lesznek egymáshoz. Statisztika ugyan még nem készült arról, hogy távlatilag mennyire helytálló ez az összefüggés, de az biztos: a csókot még senki nem bánta meg. A mágikus fagyöngy nyilvánvalóan sok mindenre képes…

Család-otthon2012. 12. 30. vasárnap2012. 12. 30.

Kép: Kecskemét, 2012. december 12. Fagyöngy. Fotó: Ujvári Sándor

Mágikus fehér bogyók
Kecskemét, 2012. december 12. Fagyöngy. Fotó: Ujvári Sándor

A fentiekben idézett, s máig dívó angol népszokás a pogány hiedelemvilágba ereszti a gyökerét, amikor is sokféle varázserőt tulajdonítottak neki. A kelta papok például aranysarlóval vágták le, a bogyók húsát fehér kelmébe fogták és úgy varázsoltak vele. Mágikus hatásának még a boszorkányok sem tudtak ellenállni; a fagyönggyel lépre lehetett csalni őket…

Mi tagadás, ez a növény valóban rendkívüli, és igazat adhatunk Karl von Tubeuf német botanikusnak, aki szerint a fagyöngyön semmi sem normális. Ott kezdődik, hogy élősködő, és csak az élő fa törzsén, ágán képes megélni. A gazdanövényre került magja csírázáskor olyan váladékot bocsát ki, amivel föloldja a vele érintkező sejtek falát, és megtapad ott. Ezt követően szívógyökereket fejleszt (amelyek beszövik a környéki szöveteket), s ezeken át vizet és tápanyagot vesz föl a maga számára. Levelei¬ben azután ezekből készíti asszi¬mi¬lá¬táit, azaz saját testének anyagait.

A fagyöngyök többsége a trópusokon él, nálunk csak két faja fordul elő. Az egyik lombhullató, termésszíne sárga, tölgyön és szelídgesztenyén gyakori. A má¬sik az örökzöld változat, melynek termésszíne fehér, leggyakrabban a nyárfán és az akácon mutatkozik. Virágai télen nyílnak (ez sem igazán normális), és márciusban termékenyülnek meg. A fehér bogyók (áltermések) június végén fejlődnek ki a nőivarú egyedeken (merthogy a fagyöngy kétlaki), és decemberben lesznek érettek. A virágboltokban ilyenkor találkozhatunk vele koszorúkban vagy fenyőágas kis csokrokban. A bogyók, melyek belsejét nyúlós, ragacsos anyag tölti ki, sok madár táplálékai.
 

Ezek is érdekelhetnek