Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Mint az északi féltekénken az alma, olyan mindennapi a trópusokon a kókuszpálma. Karcsú, kecses törzse olykor 30 méter magasra is megnő, és akár 80 évig is terem. Napjaink ültetvényeiben a rövidebb törzsű változatok terjedtek el, amelyekről könnyebben takarítható be a kókuszdió. (Így már nincs szükség a betanított majmok munkájára, merthogy hajdanán velük szedették le a magas fákról a termést.)
Kép: Kecskemét, 2013. január 20. Kokuszdió. Fotó: Ujvári Sándor
A kókuszpálma minden része értékes. A törzset és az óriási, másfél-három méter hosszú leveleket építőanyagként hasznosítják. A termése a tojás alakú csontár, amelynek súlya egy és 2,5 kiló között változik. A csontárt fedő rostból fonalat fonnak, amiből kötél, szőnyeg, takaró, sőt ruhanemű is készül. A termés csontos, üres héját edényként használják, illetve dísztárgyakat faragnak belőle.
A héj alatt található kókuszbél növényi zsírokban, rostanyagokban és fehérjében gazdag, igen tápláló, illatos és ízletes. A legbelül képződött kókuszvíz (kókusztej) szintén tápláló, kellemes ízű folyadék. (Ez idővel eltűnik, anyagai a bélbe épülnek be, helyét levegő tölti ki, amitől a termés a víz felszínén marad, és sok száz kilométert is utazhat a tenger hullámain.) A kókuszbélt frissen vagy szárítva fogyasztják (a szárított változat a kopra), reszelékét ételek, édességek, sütemények ízesítésére használják.
A folyamatosan érő kókuszdió olykor (főleg a téli időszakban) nálunk is kapható. Vásárláskor kissé rázzuk meg, és ha halljuk belül a kókuszvíz lötyögését, bízvást megvehetjük Noha föltörése a kezdők számára kisebb kalanddal ér föl, azért nem kell tőle megijedni. Először is keressük meg rajta a 3 kör alakú csírapólust, majd hegyes tárggyal (előzőleg megmosott, fertőtlenített szöggel vagy fúróval) üssük át annak a luknak a falát, amelyiken a legkönnyebben hatol át a szerszám. (Csak egy ilyet találunk.) A terméshúson áthatoló eszközzel tágítsuk ki a nyílást, majd szépen csurgassuk ki a kókusztejet.
A terméshéj föltöréséhez vegyünk egy kalapácsot (vagy kis konyhai bárdot) és a dió „egyenlítője” mentén körbe haladva közepesen erős ütéseket mérjünk rá, amitől fokozatosan széthasad. A csontár alatti fehér kókuszhúst barna héj borítja, ami ehető, de ha valakit zavar, zöldséghámozóval eltávolíthatja. Az érett kókuszdió húsa szobahőmérsékleten akár három hétig is eltartható.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu