Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Egy asztalos olyan bútorkészítő elemet fejlesztett ki, mely habkönnyű, olcsó, és rengeteg fát ment meg. De három lurkója kobakját is, mert az ilyen technológiával készült asztalba sérülés nélkül beverhetik a fejüket.
Az Erdőkertesen élő 37 éves Gombos Csaba lakásában a padló, a szekrénysor, a nyílászárók, gyakorlatilag minden bútor polisztirol habbal könnyített, merevítőkkel bordázott, vékony, igazi falappal vagy farostlemezzel borított elemekből készült. A kreatív szakember 9 éve kezdett agyalni azon, hogy miként lehetne könnyebb, formatartóbb és olcsóbb darabokat készíteni. Ma is óriási fantáziát lát a találmányában, mégsem boldog. Mert a vállalkozó asztalosmester szerény anyagi helyzete miatt önerőből, befektető társ nélkül nem képes az ilyen speciális bútoralapanyagokat nagy tételben gyártani. Azzal is tisztában van, hogy a nagy külföldi bútorgyártók nem örülnek a „szellemi termékének”, sőt!
– Fáj a szívem – forgatja kezében az egyik mintalapot –, mert így csak alkalmi kérésekre dolgozhatom. – Szerencsére nem kell hozzájuk komplex gépműhely, mint a fához. Elég egy körfűrész, de még az élzárást is elvégezhetem kézzel. Igazi sikerélményem volt, mikor egy vékony, gerincbeteg néninek, aki emelni sem bír, a lakásában szinte mindent ebből készítettem. El se hitte az árat! Ezermesterek is jönnek venni tőlem alapanyagot, de nincs annyi készletem, hogy eladjak.
– Szabadalmaztatta már?
– A nejem négy éve rávett. Mi több, maga írta meg a magyar kérelmet, mert az is sok ezerbe kerül, a nemzetközi meg emiatt szóba se jött. Pedig az interneten kutakodva máig se találtam olyat, mint az enyém. Nemhogy itthon, sehol a világon! A hivataltól eddig csak „kizárólagos használati oltalmat” kaptunk gyártásra és kereskedésre. A beadástól számítva a szabadalom 3-5 év. Sejtem én, miért ilyen hosszú idő. Ebben a technológiai „műfajban” óriási a harc! Mert van ehhez hasonló, csak teljesen más. Ráadásul az enyémet párhuzamba vonták egy építészeti megoldással, ahol fához gipszet használnak. Még nekem kell bizonyítanom: az enyém mitől más és jobb? Hát attól más, hogy azt az építőiparban használják, nem bútorkészítésre. Házakat, födémeket gyártanak belőle. Én inkább fejlesztésnek tartom a munkámat. A bútorforgalmazók egy időben az ajtógyártáshoz svéd mintára polisztirol helyett papírrácsot használtak. Az is nagyon könnyű, csak éppen nem bírja terhelést. Na meg a papírhoz is fa kell. A kezemben látott elemet bármivel lefedhetem. Furnérlappal, dekoratív lemezzel: úgy ki a szekrénysorom, mintha mahagóni fából készült volna, noha alig van benne fa. Nálunk már többen próbálkoztak könnyűszerkezetes bútorelemekkel, de egyik se vált be igazán. Én a kutatásaimkor összevegyítettem minden eddigi technikát, mert volt, aki csak habot, más csak bordákat használt. Én mindkettőt, így lett az enyém sokkal erősebb és tökéletesebb.
– Valóban olyan könnyűek az ebből készült bútorok?
– A fához képest negyed-harmad a súlyuk. Egy köbméter körtefa súlya 800 kiló, a könnyűszerkezetes elemé 240 kiló. Az élettartama ugyan valamivel rövidebb a fáénál, de hihetetlenül olcsó, mind anyagban, mind munkadíjban. Környezetkímélő, mert fa alig kell hozzá. Az is számít, hogy festéskor nem gond a bútortologatás.
– Ha ez ilyen egyszerű, miért toporog még egy helyben?
– Mert a multik mindent ingyen akarnak! Van egy bemutatódarabom. Már kiállításokra se merem vinni, mert jön „valaki”, levideózza, majd megérjük, hogy egy idegen ország találmányaként gyártják nálunk azt, amiért 9 évig güriztem. Én Magyarországon szeretném hasznosítani! A kispénzű emberek örömére, munkahelyek teremtésére, a fák megmentésére.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu