Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Lakásunk üde színfoltja a téli hónapokban a szobaciklámen vagy perzsaciklámen (amely azonban csak közeli rokona a nálunk vadon élő és szigorúan védett erdei ciklámennek). Sokan kényesnek és igényesnek tartják, ezért „túlápolják” ezt a szép, de valójában szerény igényű szobanövényt.
Kép: Kecskemét, 2013. január 28. Ciklámen. Fotó: Ujvári Sándor
A leggyakoribb tartási hiba a túlságosan meleg környezet, hiszen a ciklámen csak 16, legföljebb 18 fokot igényel. Ilyen hely lehet a világos veranda, vagy a hűvös szoba ablakköze. Ennél magasabb hőmérsékletű helyiségben (különösen, ha a meleg száraz levegővel is párosul) a virágai idővel kifakulnak, levelei lekonyulnak, végül az egész növény elpusztul. De vízből sem kíván sokat; csak akkor öntözzük, ha cserépföldjének felszíne már száraz. És akkor is csak kis mennyiséggel, mert ha a földje hosszasan vízzel telített marad, a növény gumója megrohad. Hogy virágföldje jobb szellőzhessen, a cikláment agyagcserépben érdemes tartani.
Szakszerű gondozás mellett növényünk több éven át újra virágoztatható. Ehhez elnyílása után fokozatosan csökkentsük a vízadagot, amíg a levelek leszáradnak, és a gumót május végéig tartsuk szárazon. Ezután vigyük ki a kertbe, világos helyre, de ne a tűző napra, és módjával kezdjük öntözni. Az első levelek megjelenésekor a gumót ültessük át (úgy téve a cserépbe, hogy harmada kiálljon a földből), és az őszi lehűlésekig tartsuk a szabadban.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu