Mentsük meg a fuldoklót!

Osztálytársai szeme láttára, a félrenyelt kiflicsücsöktől fulladt meg egy 11 éves diák a múlt héten Bakonyszentlászlón. Nem sokkal korábban egy 7 éves kisfiút vacsora közben a szilvásgombóc miatt ért végzetes tragédia. Mi a teendő, ha valaki a környezetünkben hirtelen fuldokolni kezd?

Család-otthonHabik Erzsébet2013. 05. 20. hétfő2013. 05. 20.

Fotó: Nemeth Andras Peter www.napocska.eu

Mentsük meg a fuldoklót! Fotó: Nemeth Andras Peter www.napocska.eu

Ilyenkor azonnal és határozottan cselekedni kell – figyelmeztetnek az Országos Gyermek-egészségügyi Intézet (OGYEI) szakértői. Gyermekkorban a fulladást leggyakrabban a kíváncsiság okozza. A kicsik mindent szívesen megkóstolnak, így többek között a szájukba vesznek apró játékokat is. Gyakran szaladgáláskor történik meg a baj, ha a gyermek közben eszik, rágógumizik, cukorkát szopogat.

Ha egy felnőtt étkezés közben félrenyel, az idegen testet legtöbbször sikerül köhögéssel eltávolítania a légutakból, de némelykor halállal is végződhet e banális baleset. A légúti elzáródás következtében ugyanis oxigénhiány lép fel, s ha ez nem szűnik meg 3-4 percen belül, akkor pusztulni kezdenek az agysejtek, majd hamarosan leáll a szívműködés. A félrenyelés legfőbb tünete a hirtelen kezdődő, megállíthatatlan köhögés, erőlködő öklendezés, fulladozás, amit nehézlégzés kísér. A sérült arca, nyaka lilásan elszíneződik, nyaki vénái kidomborodnak. Teljes elzáródás esetén a légzés és a köhögés hiányzik, a beteg egy-két percen belül elveszíti az eszméletét.

A teendők elsősorban a félrenyelt tárgy méretétől, elhelyezkedésétől függnek – okítanak az orvosok. A fuldokló kisgyermeket nyugtassuk meg, nézzünk a szájába, s ha könnyen elérhető a félrenyelt falat vagy játék, vegyük ki kézzel. Ha ez nem sikerül, biztassuk köhögésre, öklendezésre, hányásra, ami elősegíti az idegen test távozását. Közben erőteljesen, de ne durván üssünk tenyérrel a lapockái közé 4-5-ször egymás után.

Ha mindez eredménytelen, üljünk le, a gyermeket fektessük a térdeinkre, hogy a feje lefelé lógjon. Támasszuk meg a mellkasánál, a másik tenyerünkkel pedig legfeljebb ötször mérjünk határozott ütést a lapockák közé. Amennyiben még mindig nem járnánk sikerrel, alkalmazzuk a Heimlich-féle műfogást. Álljunk a háta mögé, kulcsoljuk át kezeinket a hasán, a bordái alatt, majd a kezeinket hirtelen rántsuk befelé és felfelé 3-4-szer. Ezt a fogást váltogathatjuk a hát ütögetésével, míg csak nem sikerül megszabadulni az idegen tárgytól. Ha ez így nem volna sikeres, azonnal hívjunk mentőt.

Eszméletvesztés esetén hasonló a teendő. Kezdjük meg az újraélesztést, oxigénhez juttatva az agyat és szívet, míg a mentő megérkezik. A legfontosabb szabály a 30-2, amikor is 30 mellkasnyomás után 2 erőteljes befújás következik. Csecsemőknél szájból orrba és szájba, gyermekeknél szájból szájba kell fújni. A fújás kb. egy másodpercig tartson. Aki nem tanulta az újraélesztést, őt telefonon keresztül irányítja a mentőszolgálat diszpécsere.

Fontos, hogy a jelen lévő segítő mindenképp tegyen valamit, mert a folyamatok csak egy pontig visszafordíthatóak. Bátor és gyors beavatkozással életet menthetünk.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek