Nappal kórházban, este otthon: segítség a leukémiás gyerekeknek

A daganatos betegségben szenvedő gyerekek 70 százaléka kigyógyul a rákból. Minden második daganatos és leukémiás apróságot a Semmelweis Egyetem II. Sz. Tűzoltó Utcai Gyermekgyógyászati Klinikáján kezelnek, s az itt dolgozó orvosok jól tudják, hogy a lelki támogatásnak mekkora a szerepe a terápia eredményességében.

Család-otthonBiczó Henriett2013. 05. 14. kedd2013. 05. 14.

Kép: Marschalkó Gábor főorvos Heim Pál gyermekkórház orthopédiai részleg mozgáskorlátozott gyerekek 2010 11 23 Fotó: Kállai Márton

Nappal kórházban, este otthon: segítség a leukémiás gyerekeknek
Marschalkó Gábor főorvos Heim Pál gyermekkórház orthopédiai részleg mozgáskorlátozott gyerekek 2010 11 23 Fotó: Kállai Márton

A klinikán létrehozott Őrzők Alapítvány ezért is vágott bele az Egynapos Osztály kialakításába. Ennek lényege, hogy a kis beteg nappal a kórházban, este pedig már otthon van a családdal. – A gyerekek járóbetegként csak annyi időt töltenek a kórházban, amíg megkapják a szükséges kezelést. Utána rögtön hazamehetnek, így kevesebb szorongást élnek át. Ráadásul a kezelés nem a klasszikus kórteremben történik – érvelt dr. Hauser Péter, az Őrzők Alapítvány alelnöke.

Az elképzelések szerint az egykori konyha helyén hangulatos, gyermekbarát környezetet teremtenek. A kivitelező vállalta, hogy amint a szükséges pénz fele összegyűlt, elvégzi a teljes átalakítást. A gyűjtés a Zwack Unicum Nyrt. egymillió forintos felajánlásával vette kezdetét. A klinika 130 éve működik, alapvetően társadalmi támogatással. Amint a látogató belép az épületbe, egy pillanatra megtorpan, mert a hangulatos és igényesen kialakított klinika semmiben nem hasonlít a hazai kórházakhoz.

– Évente 300 új leukémiás gyereket kell ellátni országszerte. Átlagosan két esztendei kórházi kezelés után még három év ellátásra szorulnak az apróságok – mondta dr. Szabó András, a gyermekklinika igazgatója. – Az Egynapos Osztály létrehozása azért is fontos, mert átlagosan évente tíz százalékkal emelkedik a daganatos betegek száma, viszont a gyerekeknél magasabb az arány: az előző évhez képest tavaly 30 százalékkal nőtt a számuk.

Önkéntesként állt az ügy mellé Borszékiné dr. Cserháti Erika, akinek három éve daganattal született a gyermeke. Másfél évet töltöttek a klinikán, ma már teljes életet él a kisfiú. – A gyerekeknek és a szülőknek is sokkoló szembesülni az ilyen helyzettel. Ijesztően hat a kezelések menete, az orvosi műszerek sokasága. Tudom, a picik gyógyulásának egyik kulcsa, hogy szeretetteljes környezetben legyenek. Rajzpályázatot hirdetünk gyerekeknek, hogy milyennek képzelik el az Egynapos Osztályt. Az ő ötleteikből alakítjuk ki a kezelőt, amely a reményeink szerint az év végére elkészül.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek