Angyalok jussa

Bárhol készíthető skót whisky, ahol rendelkezésre áll néhány skót hegyi patak és tiszta levegő, valamint felföldi tőzeg. De minthogy ez így csak Skóciában van együtt, a skótok szerint kizárólag ott állítható elő. Más kérdés, hogy szerte a világon gyártják, így találkozhatunk többek között ír, kanadai, amerikai, francia, német, japán, sőt indiai whiskyvel is. A nemzetközi jog szerint azonban a skót whisky eredetét tanúsító Scotch megjelölést csak a Skóciában desztillált, s legalább három év és egy napig tölgyfa hordóban érlelt ital viselheti.

Család-otthonValló László2013. 06. 27. csütörtök2013. 06. 27.
Angyalok jussa

Az úgynevezett malátawhisky a skót whisky gyártásának ősi, kisüzemi módszere szerint készül. Alapanyaga érett árpa, amit három napig vízben áztatnak, majd a padlástérben vékony rétegben elterítik. Itt kicsírázik, és a benne lévő keményítő (egy-két hét alatt) cukorrá alakul. Az árpacsírát – lassan égő tőzeg tüze mellett – kemencében megszárítják, majd az így elkészült árpamalátát megőrlik. Az őrleményt nagy kádba teszik, forró vizet öntenek rá, aminek hatására a malátából a cukor kioldódik. Ezt követően az oldatot erjesztőkádba töltik, és élesztő hozzáadásával kierjesztik. A 72 órás erjesztés végeredménye a mintegy 8%-os alkoholtartalmú, sörre emlékeztető cefre, amit rézből készült lepárlóüstben – kisüsti módra – kétszer egymás után lepárolnak. Az így kapott 68%-os alkoholtartalmú párlatot 64%-osra hígítják, és tölgyfa hordóban legkevesebb három évig és egy napig érlelik. Azonban a hordóba töltött whiskyalapanyagból évente 2% elpárolog (s vele csökken az alkoholtartalom is). Ezt a skótok az angyalok jussának nevezik, akik azért jogosultak erre, mert az érlelés ideje alatt védelmezik nemzeti italukat.

A gabonawhisky előállítása már nagyüzemi módon zajlik – Skóciában éppúgy, mint szerte a világon. Noha ez is tartalmaz legalább tizedrésznyi malátát, ám az alapanyag döntő hányadát a búza és a kukorica adja. Ezt csíráztatják, szárítják, őrlik, illetve forrázzák, s állni hagyják az erjesztőkádakban. A kierjedt whiskyalapot lepárolják, de nem hagyományos rézüstben, hanem nagy kapacitású, óriási (20 méter magas) lepárlótornyokban, ahol megszakítás nélkül, folyamatosan zajlik a desztillálás. Ezt a 68%-os alkoholtartalmú párlatot is tölgyfa hordókba töltik, és hatalmas raktárakban tárolják.

A meghatározott ideig érlelt whiskytételeket a hordókból nagy tartályokba töltik és összekeverik. Az egyes tételek kiválasztását és keverését – szigorúan titkos recept szerint – a keverőmesterek végzik, rajtuk áll, hogy a már kész whisky mindig ugyanolyan, a márkának megfelelő színű és ízű legyen. Keverés után vizet adnak hozzá, így állítják be az előírt 40%-os alkoholtartalmat. Az egészet leszűrik, majd a tiszta, aranyos csillogású whiskyt palackozzák.
 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek