Karon fogott tehetségek

Ifjú titánok nemcsak a művészetek világában akadnak, de az orvoslás területén is. Az idén is megválasztották az 50 Tehetséges magyar fiatal elnevezésű mentorprogram nyerteseit. Közülük néhányan a gyógyítás megújításában jeleskednek.

Család-otthonPalágyi Edit2013. 06. 20. csütörtök2013. 06. 20.

Kép: Dr Domonkos Andor orvos kutató semmelweis egyetem díjazott tehetség 2013 06 07 Fotó: Kállai Márton

Karon fogott tehetségek
Dr Domonkos Andor orvos kutató semmelweis egyetem díjazott tehetség 2013 06 07 Fotó: Kállai Márton

Három olyan fiatal is a jutalmazottak közé került a díjátadón, aki az orvostudományt műveli. Az ötven ifjút – akad köztük építészmérnök, táncos és leendő fizikus is – csaknem másfél ezer jelöltből választották ki, a kezdeményezést a Nemzeti Tehetség Program támogatta.

Dobi Réka egri lánykaként mi mással is kezdte volna kutatásait, mint azzal, hogy a borok áldásos élettani hatásait bizonyítsa? Még középiskolás kutató diákként vágott bele e témába, amivel konferenciákra is meghívást kapott.

– Sokat jártam az egri Bolyki János szőlejét. Megvizsgáltuk, a nyers szőlőtől a boltban sorakozó borospalackok tartalmáig hogyan változik az egészséges antioxidánsok mennyisége. Kiderült, főleg a héjon erjesztett vörösborok gazdagok bennük – magyarázza Réka. Így hát megnyugtathatjuk a borisszákat: valóban érdemes néha elkortyolni egy-egy pohárral a hegy levéből, nem kell feltétlenül tablettában szedni az egészségvédő hatásáról ismert rezveratrolt. A Semmelweis Egyetem első éves hallgatója korábban az ELTE kémia szakára járt, de rájött, hogy közvetlenebb kapcsolatba szeretne kerülni az emberekkel. A 21 éves lány izgalmas területekre merészkedett: bepillanthatott például a fonalférgekkel folytatott kísérletekbe. Bármily hihetetlen, a génállományuk nagyrészt megfeleltethető az emberének, így rajtuk keresztül tanulmányozhatók a tanulás, a stressz és az öregedés folyamatai. – Egyelőre sok minden érdekel, például az is, hogy a tumor belsejében lévő ráksejtek hogyan fejlődhetnek oxigén hiányában – mondja az egri lány, akinek dr. Ádám Veronika, az Orvosi Bioké¬miai Intézet igazgatója a mentora.

Dr. Domonkos Andor az orvosegyetem után immár PhD-hallgatóként mélyül el az idegtudományokban. A doktori iskola évei alatt is arra a kérdésre keresi a választ a kutatócsoportban, hogy a depresszió kezelésére szolgáló gyógyszerek melyik páciensnek segíthetnek, s kinél fölösleges a felírásuk. De nem kíván bezárkózni a tudósok elefántcsonttornyába: a mentorprogram segítségével keresi a csatornákat, melyeken át az orvostudomány legfrissebb eredményeiről közérthető, élvezetes formában tudósíthatja az érdeklődőket.

„Internetfüggéséből” épített magának orvosi stratégiát dr. Meskó Bertalan, a Semmelweis Egyetem -fiatal oktatója, aki ugyancsak az 50 kiválasztott közé kerülhetett. Bizonyos benne, hogy a világháló egyre nagyobb szerepet játszik majd a gyógyításban. Ma már olyannyira otthonosan mozog e témában, hogy az interneten szörfölő hipochondereket csalhatatlanul megkülönbözteti a valóban gyógyulást kereső e-páciensektől. Úgy véli, az orvosok is jól teszik, ha élnek a digitális technika adta lehetőségekkel – bár újabban már az is előfordul, hogy a beteg felkészültebbnek látszik… Meskó doktor jóvoltából a világban elsőként itthon oktatják az orvosegyetemeken, hogyan érdemes az interneten keresztül tanácsot adni.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek