Tanuljon zsebből!

Kongresszusok, konferenciák, képzések, 20-25 ezer forintnyi szakkönyvek: éves szinten is százezres tétel. Ezeket kell(ene) az egészségügyben dolgozóknak megfizetniük. A továbbképzés ugyanis kötelező, pénz azonban nem jár az előírás mellé.

Család-otthonKun J. Viktória2013. 06. 26. szerda2013. 06. 26.

Kép: Image: 0041954446, License: Rights managed, Photo essay at the department of dermatology at the Bocage hospital, University Hopital of Dijon, France. Meeting at the department of dermatology. The doctors visualize the cases and share their opinions in teleconference with an hospital of the region. Here dermatosis in close-up view., Property Release: No or not aplicable, Model Release: No or not aplicable, Credit line: Profimedia-Red Dot, BSIP, Fotó: Profimedia-Red Dot

HEALTH TELEMATICS
Image: 0041954446, License: Rights managed, Photo essay at the department of dermatology at the Bocage hospital, University Hopital of Dijon, France. Meeting at the department of dermatology. The doctors visualize the cases and share their opinions in teleconference with an hospital of the region. Here dermatosis in close-up view., Property Release: No or not aplicable, Model Release: No or not aplicable, Credit line: Profimedia-Red Dot, BSIP
Fotó: Profimedia-Red Dot

Előírt feltétele is, nemcsak alapja az egészségügyben dolgozók munkájának a folyamatos továbbképzés. Nővérek, orvosok, szakdolgozók veszíthetik el az engedélyüket, ha nem teljesítik a megszabott penzumot. A tudás azonban több százezerbe kerül, ennek fedezetéről viszont mindenkinek magának kell saját zsebből és jórészt szabadidőből gondoskodnia. A kórházak államosításával ráadásul most már munkaadói segítségre sem számíthat senki.

– Az előíráson túlmenően én is folyamatosan hajtom a beosztottjai¬mat, hogy menjenek, képezzék magukat, építsék a kapcsolataikat. Az idén például három kezdő orvosom két kongresszusra ment el előadóként: kifizették a részvételi díjat és a szállást, hogy majd a kórháztól visszakapják. Csakhogy közben változott a törvény, s hiába gondolták előlegnek azt a 100 ezer forintot, nincs honnan visszaszerezniük – hoz friss példát dr. Szabó Éva, a veszprémi Csolnoky Ferenc Kórház gyermekosztályát vezető főorvos. Ő 25 orvosa és a saját bőrén érzékeli a gondokat: ötéves szinten 250 pontot kell összegyűjteniük ahhoz, hogy a működési engedélyüket újra és újra megkapják. Ebből gyakorlattal 100 pont szerezhető meg, 150-et viszont konferenciákból, illetve a kötelezően előírt, drága továbbképzésből kell összeszedniük. Akinek, mondjuk, három szakvizsgája van, annak az előbbiből három kötelező. – Az állam mindössze egyet áll, míg a többit mindenkinek magának kell fizetnie – mondja a főorvosnő, aki szerint a szakdolgozóknak még nehezebb a helyzete.

Számukra ugyan¬¬úgy megvannak a kötelezvények, s hacsak nincs olyan házastársuk, aki segít, a nővérek és ápolók biztosan nem engedhetnek meg maguknak egy pesti vagy pécsi konferenciát, az utazást, szállást. Ezt nem lehet a 90 ezer forint körüli fizetésből kigazdálkodni. Mindennek tetejébe most már évente legfeljebb három „szakmai szünnap” engedélyezett, minden további távollét a szabadságot terheli.

A kórházakon kívül az alapellátók is ugyanilyen gondokkal küzdenek. Még a nyugdíjas falusi körzeti orvosnak is folyamatosan „fitten” kell tartania tudását. Selmeczi Kamill, a Falusi Alapellátásban Dolgozók Szövetségének elnöke szerint jó, ha a támogatás a költségek 10%-át fedezi. Számításai szerint a praxisoknak erre éves szinten 100 ezer forintot kell előteremte¬niük. Ha pedig a kolléga a kötelezők mellett önképzésben is gondolkodik, az egészségügyi szakkönyv is legalább 20-25 ezer forintba kerül.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek