Téli takaró alatt is kertészkedjünk!

Megjött a zimankó, kertészkedjünk! Bár e mondat bugyutának hangzik, több hazai kertész is komolyan veszi. Most jött el ugyanis az úgynevezett tél alá vetés ideje. Nézzük, milyen növényeket választhatunk.

Család-otthonO. Horváth György2013. 12. 05. csütörtök2013. 12. 05.

Kép: Kőrösladány, 2008. február 29. Fokhagyma veteményezés. Fotó: Ujvári Sándor

Téli takaró alatt is kertészkedjünk!
Kőrösladány, 2008. február 29. Fokhagyma veteményezés. Fotó: Ujvári Sándor

Hiába fordul lassan a naptár decemberre, a szenvedélyes kertészkedők még nem tették el az ásót, kapát, gereblyét. Eddig túl meleg volt ahhoz, hogy vetni, ültetni kezdjünk. Ugyanis a napközbeni 2-5 fok az ideális a tél alá vetésnek, melynek lényege, hogy a zöldségmagvakat a talajba szórjuk, de azok a csírázással megvárják a tél végét, amikor még nem tudunk kertészkedni, mert például túl nedves a talaj. Mi viszont már tél előtt vetettünk, tehát a földben áttelelő magvak ugrásra készen lesik a tavaszt, s amikor elérkezik az idő, növekedésbe fognak. E technikával legalább 2-3 hetes előnyt szerezhetünk a tavaszi vetéssel szemben.

Milyen növényekre gondolhatunk ilyenkor, s vannak-e korlátai a tél alá vetésnek? Több növényfajtával is próbálkozhatunk.
Ilyen például a fokhagyma, mely kimondottan szép fejeket növeszt jövő nyárra, nagyobbat, mintha csak tavasszal
ültetnénk el. Bírja a telet a talajban is, s ha korábban, októberben duggattuk el, akkor a kihajtott levelek is tűrik a fagyot,
havat. Figyelem, a fokhagyma nem szereti a friss trágyázást, de másra nem is kell nagyon vigyáznunk nála, mert kevés kórés károkozó támadja meg.

Magától értetődik, hogy minden olyan növényt vethetünk most, ami kora tavasszal a földbe kerül. Így például borsót
is, mert vannak télálló fajták, tehát az ősszel kikelt levelesborsó-bokrocskák bírják a fagyot. Jól vethető a petrezselyem és sárgarépa, a pasztinák. A lényeg, hogy ne keljenek ki, csak tavasszal, tehát most kell vetni. Ha viszont kikelt, akkor jövőre már szárba szökken, virágot és nem gyökeret nevel, mert úgy érzi, hogy áttelelt, s mintha már a második évet töltené a kertben, így szaporodni akar. Egyébiránt mi mindig hagyunk 8-10 petrezselymet a földben, ezek télen is adnak zöldet a konyhára. Az sem baj, ha megfagy a levél, kiengedve éppolyan finom, mint a friss. A fejes saláták nyár végén elvetett és
mostanra már palántázható egyedei a hó alatt áttelelnek, de a most vetett magvakkal kora tavaszi kelésű növényeket nyerhetünk.

Dughagymákat is eltehetünk a földbe, ezekből finom korai zöldhagyma lesz, de rájuk is igaz, hogy az áttelelő dughagymából már ősszel kihajtott, fejlődő növény nem nevel hagymát, hanem virágzásnak indul jövőre. Lehet most vetni spenótot és sóskát is, bár ezeket jobb még a nyár végén utóveteményként hasznosítani, így a tél elejére megerősödnek, az évelő sóska pedig tavasszal már szedhető mennyiséget terem. A káposztafélékből a kel egyes áttelelő fajtái jöhetnek szóba, bár ha a nagy fagyok hosszú ideig tartanak, akkor nem bírja a telet.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek