Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Öröm az édesszájúaknak: nálunk is kapható a grépfrút édes változata. Igaz, közel sem olyan olcsó, mint a narancs, de azért alkalmanként élhetünk vele.
Kép: Édes grapefruit grépfrút sweety 2014.01.06. fotó: Németh András Péter, Fotó: Nemeth Andras Peter
Például vendégváró gyümölcssaláták, -koktélok különleges alkotóelemeként vagy frissen sajtolt gyümölcslékeverékek, teák, limonádék ízesítőjeként. Mert ennek a kívülről harsány zöld grépfrútfajtának a gyümölcshúsa – annak ellenére, hogy alig tartalmaz keserűanyagot – magán viseli a citrusfélék jellegzetes, üdítő ízeit. De mellette szól értékes beltartalma is: sok C-vitamint és más biológiailag értékes anyagot (rostot) tartalmaz, szerves savai pedig kitűnő étvágyjavítók.
De nézzük csak, mi fán terem a grépfrút? Eredetét homály övezi, a legvalószínűbb változat szerint az óriásnarancs vagy pomeló (ami mostanában szintén ott található az áruházláncok polcain) és a közönséges narancs hibridje. Ha ezt elfogadjuk, akkor a citrom és narancs keresztezésére utaló elnevezése, a citrancs nem helytálló. Az viszont tény, hogy a trópusok és szubtrópusok gyümölcse (főként Floridában és Izraelben termesztik), fája 10-15 méterre nő, alacsonyan elágazó és terebélyes koronájú. A bogyótermés átmérője a 15 centit is elérheti, az érett gyümölcshús fehér, piros, rózsaszín, de zöld is lehet. Fogyasztásakor a termést vágjuk ketté, a húst válasszuk el a gerezdek héjától, így használjuk fel. Magjából kivonatot készítenek, ami a gyártók szerint nemcsak a baktériumokat és gombákat, de még a vírusokat is öli (ám a klinikai vizsgálatok ezt eddig nem támasztották alá).
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu