Miért van más illata a hideg levegőnek?

Tudósok megfejtették, miért érezzük másnak a hideg levegő illatát, mint a melegét.

Család-otthonKovács Réka2014. 01. 31. péntek2014. 01. 31.

Kép: bánkút bükk fennsík tél természet hideg fagy hó túra kirándulás 2011 01 28 Fotó: Kállai Márton

Miért van más illata a hideg levegőnek?
bánkút bükk fennsík tél természet hideg fagy hó túra kirándulás 2011 01 28 Fotó: Kállai Márton

Az illatok légnemű részecskékből tevődnek össze, melyeket a környezetünkben lévő dolgoh határoznak meg. Melegben az illatok gyorsabban képződnek és meleg időben többféle illatot is érzünk. Pamela Dalton, a philadelphiai Monell Kémiai Intézet vezető kutatója szerint ennek az oka, hogy a hideg csökkenti az ember érző képességét, így melegben sokkal jobban működnek ezek a szervek. Hidegben a szervezetünknek előbb fel kell melegítenie és nedvesítenie a beszívott száraz, hideg levegőt, máskülönben az károsítaná a tüdőnket. Ezért az egyéb funkciók – így az illatok érzékelése is – a háttérbe szorulnak.

Dr Dalton szerint az is befolyásolhatja az érzékelést, hogy nyáron több eső esik, ugyanis a nedves levegő felerősíti az illatokat. Ezért lehet az is, hogy egy-egy eső után az állatok szinte megőrülnek és mindenhol szimatot fognak.

Ezt a jelenséget egyébként leginkább a meleg és hideg ételek illatához lehet hasonlítani. Mindkét esetben érzünk illatot, de mennyivel másabb a forró kávé illata, mint hidegé!
 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek