Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Több különleges déligyümölccsel, nem mindennapi csemegével is előrukkoltak az ünnepekre az áruházláncok, köztük a pitajával – vagy másképpen sárkánygyümölccsel –, melyet vélhetően különös, kicsit ijesztő tojásformája miatt kereszteltek el így.
Ám nemcsak a termés, maga a növény is különleges: egy, az orchideához hasonlóan fán lakó (epifiton) kaktuszféle. A vizet a levegőből, tápanyagait a támasztékul szolgáló növény korhadt kérgéből, illetve a leülepedett porból veszi föl. A forró, csapadékban szegény trópusi klímában tenyészik, ahol sövények, falak mellett és fákon termesztik. Leginkább Kolumbiából és Nicaraguából kerül hazánkba.
Növényünk hosszú (olykor 6 méterre is megnövő) tövises, pozsgás szárai léggyökereikkel kapaszkodnak az aljzatba (támasztékba). Virágai, melyek különleges, zöld hajtásokon fejlődnek, igazi egzotikumok, s éjszaka nyílnak. Termése húsos, olykor a 20 centit is elérő, tojás formájú bogyó, melyet pikkelyek borítanak. A vastag, ehetetlen héj rejti a termésüreget, amelyet éretten üdítő, édeskésen savanyú, a kivihez hasonló állagú, puha gyümölcshús tölt ki, sok-sok fényes fekete maggal. A trópusokon az érett termést hosszirányban félbevágják, a húst a magokkal együtt kikanalazzák.
A nálunk kapható sárkánygyümölcs többnyire – szobahőmérsékleten, néhány napig – utóérlelésre szorul. Frissen célszerű fogyasztani: akár önmagában vagy gyümölcssaláták, bólék alkotórészeként.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu