Szárnyaló vírus

Emberről emberre nem terjed a madárinfluenza – legalábbis mindeddig ebben bizakodtak a járványügyi szakemberek. A január elején történt haláleset azonban felbolygatta a tudományos világot.

Család-otthonHabik Erzsébet2014. 01. 28. kedd2014. 01. 28.

Kép: Health officials in protective suits transport sacks of poultry as part of preventive measures against the H7N9 bird flu at a poultry market in Zhuji, Zhejiang province January 6, 2014. The local government ordered all live poultry be killed at two markets in Zhuji after a 34-year-old woman was confirmed to be infected with the H7N9 virus on Saturday, local media reported. REUTERS/Stringer (CHINA - Tags: HEALTH ANIMALS) CHINA OUT. NO COMMERCIAL OR EDITORIAL SALES IN CHINA - RTX173O3, Fotó: © China Stringer Network / Reuters

Health officials in protective suits transport sacks of poultry as part of preventive measures against the H7N9 bird flu at a poultry market in Zhuji
Health officials in protective suits transport sacks of poultry as part of preventive measures against the H7N9 bird flu at a poultry market in Zhuji, Zhejiang province January 6, 2014. The local government ordered all live poultry be killed at two markets in Zhuji after a 34-year-old woman was confirmed to be infected with the H7N9 virus on Saturday, local media reported. REUTERS/Stringer (CHINA - Tags: HEALTH ANIMALS) CHINA OUT. NO COMMERCIAL OR EDITORIAL SALES IN CHINA - RTX173O3
Fotó: © China Stringer Network / Reuters

Pekingből tartott hazafelé egy fiatal kanadai nő, a repülőgépen azonban rosszul lett, erős fejfájást kapott, belázasodott. A repülőtérről kórházba szállították, ahol pár nappal később elhunyt. A húszéves lánynál az orvosok agyvelőgyulladást diagnosztizáltak, az influenzára jellemző légúti tünetei nem voltak. A boncolás során derült ki, hogy halálát a madárinfluenza H5N1 vírustörzse okozta, mely betegség esetében valóban az agyvelőgyulladás a leggyakoribb halálok. Az Európai Betegségmegelőzési és Járványügyi Központ (ECDC) szerint az észak-amerikai kontinensen ez az első megerősített emberi H5N1-fertőzés.

Vizsgálódásra ad okot, hogy a lány a Kínában tett utazása során volt-e olyan piacon vagy baromfitelepen, ahol fertőzött szárnyassal találkozhatott? Mert ha állattól nem, akkor elképzelhető, hogy embertől kapta el a vírust – vélik a szakemberek. Az egészségügyi hatóságok most azt próbálják kinyomozni, pontosan merre járt Pekingben, kikkel találkozott. A nő együtt utazott két családtagjával, az ő állapotukat is folyamatosan nyomon követik – továbbá igyekeznek felkeresni a repülőgépen utazó többi utast is. Egyelőre nincs bizonyíték arra, hogy a vírus valaha is emberről emberre terjedt, az eltelt négy hétben újabb megbetegedés nem történt, tehát valószínűleg elszigetelt esetről van szó.

Időközben hét új, a madárinfluenza H7N9-es altípusával kapcsolatos esetet jelentettek Kínában, ahol az utóbbi tíz hónapban több mint 150-en fertőződtek meg a vírussal. A betegségüket megelőzően valamennyien kapcsolatba kerültek szárnyasokkal, vagyis kizárható, hogy náluk emberről emberre terjedt volna a kór. A vírusnak ez utóbbi változata rendkívül fertőzőképes, súlyos, gyakran halálos kimenetelű betegséget okoz. Ha valaki már megfertőződött, hatvan százalék az esélye, hogy nem éli túl.

A madárinfluenza vírusa számos madárpopulációban jelen van, különösen Kínában és Délkelet-Ázsiában. A szakemberek szerint bármikor mutálódhat, s akkor már könnyen képes lehet emberről emberre terjedni, ami pedig korábban sosem látott, világméretű járvánnyal fenyeget. Aggodalmuk már csak azért sem alaptalan, mert a legfrissebb adatok szerint az elmúlt évben 97 millió kínai turista utazott külföldre…

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek