Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Reméltük, hogy megússzuk, de nem: megérkezett az influenzajárvány. A vírus elsősorban a fiatalokat támadja. Egy kutatás szerint az életünkből három és fél évet töltünk köhögve, tüsszögve, orrdugulással bajlódva.
Kép: betegség megfázás meghülés tea gyógyszer munka számítógép hideg tél fűtés neo citran citrom munkahely fertőzés 2014 12 03 Fotó. Kállai Márton
Immár járványos méreteket öltött az influenza, mely a fővárosban, illetve Pest és Győr-Moson-Sopron megyében okozta eddig a legtöbb megbetegedést – derül ki az Országos Epidemiológiai Központ (OEK) jelentéséből. A vírus leginkább a 18–35 éveseket támadja: eddig az influenzások 40 százaléka közülük került ki, a megbetegedettek egynegyede gyermek, s ugyanennyien voltak a középkorúak is.
Bármennyire is jól bírjuk a gyűrődést, az orvosok mégsem ajánlják, hogy lázasan, köhögve is hajtsuk magunkat. – Több nappal is késleltethetjük a gyógyulást, s a környezetünket is megfertőzhetjük, ha betegen sem maradunk távol a munkától – figyelmeztet dr. Kovács Viktória fül-orr-gégész. Azt javasolja, hogy még az edzettek se „hősködjenek” ilyenkor, inkább kíméljék magukat fizikailag is.
A hirtelen magas lázzal „támadó” influenza tünetei általában 3-4 nap alatt enyhülnek, de a gyógyulásra rá kell szánni egy hetet. A vírusfertőzésre nem használ az antibiotikum, így marad az ágynyugalom, a bőséges folyadék és a lázcsillapítás. Orvoshoz kell fordulni, ha a tünetek öt nap után sem javulnak, illetve a krónikus betegeknek és a terheseknek szintén ajánlott felkeresni a rendelőt, az egy évnél fiatalabb beteg gyermekeket is meg kell mutatni szakembernek.
Az évről évre visszatérő kór azért is veszélyes, mert kellemetlen szövődményeket okozhat: tüdő-, arcüreg- és középfülgyulladást. Augusz¬tinovicz Mónika, a fővárosi Fül-orr-gége Központ szakorvosa szerint jó tudni, hogy a középfülgyulladás akár a közönséges nátha után is kialakulhat, mert okozója egyformán lehet vírus és baktérium. A fájdalmas kór főleg a gyermekeket kínozza meg. Náluk a fekvő helyzetben erősödő fájdalom a figyelmeztető jel, s közben nyűgösek, étvágytalanok, fejfájásra panaszkodnak. A felnőtteknél a fájdalom mellett a fül váladékozása és a (rendszerint átmeneti) halláscsökkenés az árulkodó tünet. A középfülgyulladások egy része 1-2 hét alatt magától gyógyul, ilyenkor érdemes fájdalomcsillapítót szedni, és melegíteni a fület. Megesik, hogy antibiotikumra és fülcseppre is szükség van a gyógyuláshoz, ezt az orvos dönti el.
A magyarokat rendszerint évente kétszer éri utol a kórság – de fogadjuk ezt jó hírként, mivel a világátlag ennél rosszabb. Másfelé egy évben átlagban háromszor döntik le a lábukról az embereket az influenza vagy a megfázás kellemetlen tünetei. Sőt a németek és a kínaiak esztendőnként négyszer esnek ágynak – derült ki a Wick Pharma 15 országra szóló kutatásából. A magyarok 87 százaléka nem kíméli magát, betegen is bejár dolgozni, tehát kifejezetten szívós nemzet vagyunk – csak a franciák meg a spanyolok vetekedhetnek velünk –, honfitársaink csaknem kétharmada a vírusokkal küzdve fáradtan és boldogtalanul húzza az igát. A brazilok a legvidámabbak, csupán egynegyedük érzi letörtnek magát, ha láza van és folyik az orra. A megelőzést tekintve a magyarok fele főként az étrendjét próbálja egészségesebbé tenni a járványos időszakban, míg az amerikaiak a védőoltásban, a németek és az oroszok a vény nélküli gyógyszerekben bíznak, míg az ázsiaiak leginkább a testedzésre esküsznek.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu