Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
A múlt heti Oscar-gálán a 12 év rabszolgaság hozta el a legjobb filmnek, a legjobb adaptált forgatókönyvnek és a legjobb női mellékszereplőnek járó díjat.
Kép: TWELVE YEARS A SLAVE, Fotó: Jaap Buitendijk
Százhatvan év telt el azóta, hogy Solomon Northup hegedűművész Amerikában megírta tizenkét évig tartó rabszolgasága történetét. Steve McQeen brit filmrendező ebből készült alkotása ezekben a hetekben a magyar mozikba is sok nézőt vonz.
Pedig ez a film nem ígér és nem is nyújt önfeledt, vidám szórakozást. Kegyetlen, kétórás szenvedést kapunk – cserébe gondolatokat, hitet, megtisztulást. Steve McQeen, a kortárs brit film egyik legérzékenyebb művésze nem magyarázza túl a dolgokat, hanem szinte kínzó tárgyilagossággal megmutatja a rabszolgatartók világát s rabszolgáik testi-lelki gyötrelmeit – fölvetve a kérdést: mi teszi az embert a hatalmában ilyen könyörtelenné és aljassá?
A 12 év rabszolgaság című, amerikai–angol életrajzi dráma főhőse, Solomon Northup (Chiwetel Ejiofor alakítja) az északi New York állam szabad polgáraként él, fekete létére elismert hegedűművészként. 1841-ben azonban egy nap elrabolják, elkábítják és eladják rabszolgának. „Nigger vagy, és ne akarj több lenni!” – hangzik el az első korbácsütés előtt, s helyzete egyre kilátástalanabbá válik. Egy szadista déli gyapotültetvényeshez, Edwin Eppshez (Michael Fassbender) kerül, aki rabszolgáin kénye-kedve szerint tesz erőszakot, akár a végsőkig korbácsolva, kínozva őket. Northup – szolganevén Platt – több száz társával együtt az életben maradásért küzd, miközben próbálja megőrizni méltóságát ott, ahol az embertelenség a természetes, a megalázást és a gyilkosságot a gazdán és pribékjein nem kéri számon a törvény. Pokoljárása során a nevétől és múltjától megfosztott művész sosem adja fel a harcot, hogy egy nap megszabadul, viszontlátja családját, gyermekeit. S amikor a sors összehozza a kanadai szabadelvű áccsal, Bassal (Brad Pitt, ő a film egyik producere is), újra felcsillan a remény…
Solomon Northup a szabadulása után, 1853-ban egy fehér bőrű egyetemista közreműködésével megírta döbbenetes történetét. Nyolc évre rá pedig kitört az amerikai Észak és Dél polgárháborúja, melynek zárásaként, 1865-ben az Egyesült Államokban végleg eltörölték a rabszolgaságot.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu