Nyitjuk a szőlőt, metszünk, jöhet a lemosó permetezés - Kertésznaptár

Március derekán járunk, nincs már sok idő a korai zöldség vetésére, hamarosan végezni kell a metszéssel is, hogy idejében sort keríthessünk a lemosó permetezésre.

Család-otthonValló László2014. 03. 14. péntek2014. 03. 14.
Nyitjuk a szőlőt, metszünk, jöhet a lemosó permetezés - Kertésznaptár

Ibolya kéklik a kert védett zugában, amott az első nárcisz bontogatja szirmait, a szürke-zöld árokpartokat pedig a sárga csillagú pitypang öltözteti. Tagadhatatlan: könnyebb, haladósabb még a munka is, s az ember szíve szerint együtt énekelne a madarakkal (ha az ősi munkadal nem ment volna már ki végleg a divatból). De kell is ez a lendület, hiszen március derekán járunk, nincs már sok idő a korai zöldség vetésére, hamarosan végezni kell a metszéssel is, hogy idejében sort keríthessünk a lemosó permetezésre.

- Nyissuk a szőlőt és már metszhetjük is. A munkát kapcsoljuk össze a fiatal tőkék harmatgyökerezésével. A harmatgyökerek főleg az oltványtőkéken veszélyesek, mert a nemesből képződnek, mégpedig a talaj felszínéhez közel vagy a fölött. Ha megmaradnak, úgy megerősödhetnek a tőke tartópillérét jelentő talpgyökerek rovására, hogy a nemes rész egyszerűen „lelép” az alanyról és a tőke saját gyökerű lesz. (Az ilyen, felszínhez nagyon közel képződött gyökerek eltávolítása még a saját gyökerű homoki ültetvényekben is ajánlott.)

- Itt az ideje a szamócasorok fekete fóliás takarásának, amitől egy-két héttel korábbi érést remélhetünk, illetve azt, hogy sokkal kevesebbet kell gyomlálni és a talajnedvesség is nagyobb arányban megmarad a fólia alatt. (A fekete fólia a zöldségesben is kifejti áldásos hatását, mindenekelőtt a palántáról nevelt zöldségféléknél lesz majd érdemes élni vele.)

- Igyekezzünk a gyökérzöldségek vetésével: még a kora tavaszi, nedvességben gazdagabb időszakban kerüljenek a földbe, hogy biztonságosan kicsírázhassanak. Márciusban vetjük a legtöbb gyógy- és fűszernövényünk magját is, köztük a kaprot, borsfüvet, turbolyát.

- Mesterséges fészekodúk kihelyezésével csábítsuk kertünkbe a nagy rovarpusztító énekesmadarakat. A készen kapható változatok között a legelterjedtebbek a kerek röpnyílásúak. Ezek között az A típusú a barátcinege és a kékcinege számára készült: alapterülete 10 x 10 centi, belső mélysége 20, röpnyílásának átmérője pedig 2,8 centi. A B típusok a nagyobb testű széncinege, csuszka és mezei veréb számára jelenthetnek otthont: belső terük nagyobb, miként röpnyílásuk átmérője is, ami 3,4 centi.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek