Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Világszerte rohamosan nő az emlékezetzavarban szenvedők száma: hét másodpercenként azonosítanak egy-egy új beteget. A kór oka ismeretlen, szerencsére korszerű gyógyszerekkel és terápiával lassítható a folyamat.
Kép: Image: 0155847481, License: Rights managed, Restrictions: Editorial Only, Reportage on art therapy in the Emilie de Rodat retirement home in Rueil Malmaison, France. This retirement home houses people suffering from Alzheimer's disease and related dementia. The art therapy workshops are run by Mr Sari, a painter and art therapist. Image to be used only to illustrate art therapy or in a cultural relation context., Property Release: No or not aplicable, Model Release: No or not aplicable, Credit line: Profimedia-Red Dot, BSIP, Fotó: Profimedia-Red Dot
Ha valaki nincs mellettük a nap 24 órájában, elvesztek: az alzheimeresek a világ legkiszolgáltatottabb emberei – mondja Himmer Éva, a Feledékeny Emberek Hozzátartozóinak Társasága elnöke. A lassan másfél évtizede működő szervezetet Éva néhány társával akkor hozta létre, amikor az édesanyja 68 évesen, pár perc leforgása alatt „másik” ember lett: elfelejtette, hol van, melyik buszra kell fölszállnia. Kiderült, hogy férje halálos betegségének hírére roppant össze, szinte másodpercek alatt. – Tizennégy évig élt még az édesanyám, hét esztendeig a lakásában, aztán egy otthonban. Amikor egyszer kihoztam onnan, rácsodálkozott a Dunára, a Parlamentre és a lakásunkra is. Azt mondta, ezeket még sohasem látta. Elmondhatatlan fájdalom, amikor az ember így látja a szeretett édesanyját – mondja Éva, aki feltette az életét az emlékezetzavarral élők, azaz a demenciával küszködők érdekeinek képviseletére.
A gyakori tévhittel ellentétben, a szellemi hanyatlás nem az öregedési folyamat természetes velejárója, hanem betegség. Jelenleg több mint 44 millió áldozata van az Alzheimer-kórnak és a demencia egyéb formáinak, világszerte évente 4,6 millió új beteget regisztrálnak. Egyre több a 60 év alatti érintett.
Gyógyíthatatlan betegség, viszont a korai felismerés és a korszerű gyógyszerek lassíthatják a lefolyását. Az Alzheimer oka ismeretlen, de az biztos, hogy egyes koponyasérülések, pajzsmirigybetegségek, a depresszió és a keringés rendellenességei (érelmeszesedés, magas vérnyomás) fokozhatják a kockázatot.
– A nyugati országokban speciális nappali intézmények működnek a demenseknek, itthon még mindig jellemző a struccpolitika – mondja Himmer Éva, aki nem csak a nálunk mintegy 250 ezer beteg, hanem a hozzátartozók miatt is fontosnak tartja, hogy Magyarországon is épüljenek speciális intézmények. – Az időskori elbutulás nemcsak a betegeknek kegyetlen sorscsapás, hanem a családtagoknak is, a gondozók 45–70 százaléka valamilyen pszichológiai betegséggel, 25-35 százaléka depresszióval küzd. Sok kampányt szervezünk, az ugyancsak az Alzheimertől szenvedett Puskás Ferenc – „Öcsi” bácsi – halálát követően öt éven át jótékonysági emlékkoncerteket rendeztünk, hogy felhívjuk a figyelmet e betegségre. Ám két évvel ezelőtt már nem tudtuk előteremteni a pénzt, ez is jelzi az érdektelenséget – mondja Éva, aki sokáig „harcolt” az OEP-vel, hogy végre a demencia elleni szereket is felvegyék a támogatott gyógyszerek listájára. 2003-ban sikerrel járt. Főként az ő elszántságának köszönhető, hogy 2016-ban hazánk rendezheti meg az Alzheimer Világkonferenciát. Talán elég „hangos” lesz ahhoz, hogy kedvező változások történjenek minálunk is…
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu