Kutyaposta: Ne feledjük, nyakunkon a kullancsszezon!

Hiába, no, vannak a Kutyapostás számára is kötelező témák. Ilyen például a toklászok elleni küzdelem, a figyelmeztetés tüzelések idején a nem kívánt terhesség elkerülésére vagy a kötelező oltásokra, újabban a beültetendő chip fontosságára, illetve ilyenkor, tavasszal a kezdődő kullancsszezonra. Ezúttal, ez ügyben a Négy Mancs Alapítvány sorait tesszük közzé.

Család-otthonSzücs Gábor2014. 04. 30. szerda2014. 04. 30.
Kutyaposta: Ne feledjük, nyakunkon a kullancsszezon!

Elképesztő, de a kullancs hazánk legveszélyesebb állata – egyetlen más állat sem okoz annyi fertőzést és betegséget az emberek és az állatok körében, mint ez a kis vérszívó.

A mostani, öt fokkal melegebb átlaghőmérsékletű télben még több kullancs tudott áttelelni, ezért a korábbinál is jobban elterjedtek ezek az élősködők.

A babéziózis, más néven kutyamalária az egyik legveszélyesebb, kullancsok által terjesztett betegség. Első tünete az étvágytalanság, amit magas láz, levertség és a vizelet elsötétedése követ. A betegség gyanúja esetén azonnal fel kell keresni az állatorvost, mert enélkül kedvencünk el fog pusztulni.

Egy másik, kullancsok által terjesztett betegség a Lyme-kór (vagy barreliózis). A betegség a korai szakaszában antibiotikummal gyógyítható, enélkül sajnos a tünetek tovább romlanak, végül ízületi gyulladás és teljes bénulás következik be. Oltással a betegség jó eséllyel megelőzhető, de százszázalékos védelmet azzal sem biztosíthatunk. Ugyanez igaz a kullancsok által terjesztett agyhártyagyulladásra is, mely elsősorban a legyengült immunrendszerű állatokat támadja meg. Első jelei az aluszékonyság, a gyengeség, később a magas láz és görcsös rohamok.

Ezért négylábú kedvenceinket minden szabadban töltött séta után át kell vizsgálni, és a felfedezett kullancsokat azonnal el kell távolítani.

Fontos védekezési eszközt jelentenek a csepegtetős kullancs- és bolhariasztók, melyeket az állat tarkójára és nagyjából a test közepéig a gerincére kell csöpögtetni, hogy ne tudja lenyalogatni. Egyes, azonnal ható szerek a már megkapaszkodott kullancsokat is elpusztítják. Vigyázni kell a Permethrin nevű hatóanyagot tartalmazó készítményekkel: ezek a macskák számára halálosak lehetnek.

Több olyan eset ismert, amikor az ezzel kezelt kutya együtt aludt a macskával, és másnap reggelre a cicát már nem lehetett megmenteni.

A macskáknál inkább a csepegtetős szerek ajánlottak, ugyanis a fára mászásnál könnyen beakadhat a bolhairtó nyakörv, ami akár halálos balesetet is okozhat.

A kutyáknál azonban jó a nyakörv. Ezzel két további veszélyre kell figyelni: a legtöbb nyakörv kisgyermekekkel nem érintkezhet, és mivel a hatóanyaga a halakra súlyosan mérgező, ezért természetes vízben való fürdés előtt a nyakörvet le kell venni a kutyáról.

Vagyis ne feledjük: nyakunkon a kullancsszezon!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek