Egészségesen táplálkozik? Fogerózió fenyegetheti!

Az ínybetegségek és a fogszuvasodás mellett már a fogeróziótól is tartanunk kell. Meglepő módon ez éppen azokra lehet veszélyes, akik egészségesen táplálkoznak, így sok gyümölcsöt fogyasztanak, gyümölcsleveket isznak, s nem feledkeznek meg a vitaminokról sem. Bár ezek kétségtelenül hasznosak, ám a fogakat kémiailag károsíthatják – hívja fel a figyelmet dr. Tóth Zsuzsanna, a Semmelweis Egyetem Konzerváló Fogászati Klinika igazgatója.

Család-otthonP. E.2014. 05. 07. szerda2014. 05. 07.

Kép: Image: 0008147169, License: Royalty free, Horizontal, Property Release: No or not aplicable, Model Release: No or not aplicable, Credit line: Profimedia-Red Dot, Alamy, Fotó: Profimedia-Red Dot

High angle view of a young man and a teenage girl looking at each other and drinking
Image: 0008147169, License: Royalty free, Horizontal, Property Release: No or not aplicable, Model Release: No or not aplicable, Credit line: Profimedia-Red Dot, Alamy
Fotó: Profimedia-Red Dot

A fogerózió nem más, mint a savak hatására bekövetkező kopás, ami lassan elvékonyítja a fogzománcot, így az áttetszővé válik. A betegeknek sokszor csak az tűnik fel, hogy érzékennyé válnak a fogaik, ám ez már többnyire az előrehaladott károsodást jelenti. Ezért is fontos félévente fogorvoshoz menni, mert a vizsgálat már korábban kiderítheti a fogeróziót is – ami akár a tejfogaknál is megjelenhet, s egyre gyakoribb azoknál a fiataloknál, akik sok szénsavas italt fogyasztanak. Az erózió egyébként lappangó betegségekre is utalhat.

A fogzománcot károsíthatják a savas ételek és italok, így például a gyümölcslevek – főleg a citrusfélék és az alma –, valamint az ecetes ételek, a mustár, a szénsavas üdítők, az energiaitalok és a bor. De a vitaminkészítményekre, például a C-vitamin-rágótablettára is gondolni kell. A szájba jutó gyomorsav – például reflux vagy bulimia esetén – szintén árthat a zománcnak.

Mit tehetünk az erózió ellen? Íme, néhány tipp:

– Savanyú ételt, italt csak a főétkezések alatt fogyasszunk. A gyümölcsleveket ne tartsuk hosszasan a szájban, ihatjuk szívószállal is.

– Nem ajánlott szénsavas üdítőt inni, de az ásványvizet bátran kortyolhatjuk.

– Jó, ha az étkezést magas kalciumtartalmú étellel – például sajttal – fejezzük be.

– Savas étel, ital után várjunk fél-egy órát a fogmosással, hogy a zománcnak legyen ideje visszakeményedni. Válasszunk puha sörtéjű fogkefét.

– Hasznos lehet a semlegesítő hatású cukormentes rágógumi is.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek