Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Több lesz a kevesebből. - Aki mostanában gyümölcsfák körül járt, észlelhette, mennyi apró alma, körte, meggy, cseresznye, barack hever a földön. Többségüket nem a vihar verte le – akkor hát mi történt?
Kép: Tiszaalpár, 2014. június 01. Alma termésválogatás. Fotó: Ujvári Sándor
Itt az ideje ugyanis a gyümölcsritkításnak – ezt vallja a természet és a gondos kertész egyaránt. A növények most érkeztek meg abba a fejlődési stádiumba, amikor a túl sok terméskezdeménytől megszabadulnak, vagyis elrúgják egy részüket. S ha még ez sem volna elég, a gazdának kell megválogatni, mi maradjon a fán és mi nem.
Bár gyümölcsfaja és -fajtája válogatja, az elmúlt két hétben igencsak látványos esemény zajlott a kertekben: a gyümölcsfák megszabadultak felesleges terhüktől. Már amelyik, mert akadnak, melyek hajlamosak megszakadni – például egyes körték, a kajszik és őszibarackok –, hogy aztán jövőre pihenjenek: kevés virágot hozva kihagynak egy évet. Nos, éppen ezt szabályozzák a kertészek, mikor megválogatják a terméskezdeményeket: így az idén kevesebb, de szép, nagy szemű gyümölcsöt szüretelhetnek – ugyanakkor a fák terhelését csökkentve, hagynak számukra elég tápanyagot, energiát, amivel még most nyáron kellő számú virágrügyet fejlesztenek ki, hogy jövőre is jó termést adjanak.
Tehát amit a fáink nem végeztek el ezekben a napokban, azt nekünk kell, amíg az almák, barackok, körték nagyjából dió nagyságúak. Egyegy termőrésznél ne hagyjunk 2-3 gyümölcsnél többet. A kisebb, normálistól eltérő vagy már sérült gyümölcsöket szedjük le kézzel vagy kisebb metszőollóval. Ez utóbbira nálam is szükség volt: Idared almáinkon olyan erősen kötődtek a termések, hogy kézzel tépve, csavarva néhányszor az egész termőrész lepattant.
Ez hiba, de tanultunk belőle.
Cél az is, hogy két-két gyümölcs egymástól kissé messzebb legyen, vagyis ne érjen össze. Ez növényegészségügyi és esztétikai szempontból is fontos: gyümölcseink így egységesen bepirosodnak, nem maradnak árnyékos, zöldes foltok az érés során; másrészt jobban védekezhetünk a rovarkártevők ellen (például az almamoly előszeretettel rágja át magát az egyik almából a másikba, ahol a két gyümölcs összeér).
Két fámról – melyeket 2-2,5 méterig engedek csak megnőni – nagyjából 300-400 felesleges almát távolítottam el, annak ellenére, hogy a földön legalább ennyi pici termést látni, melyeket a fák maguktól dobtak el. Tavaly is megtettem ugyanezt, sikerült is igen szép gyümölcsöt szüretelni: a három legnagyobb termés egyenként félkilósra növekedett.
Nagy gyümölcsösökben ezt a munkát olyan vegyszerezékkel végzik, melyek segítik a terméselrúgást.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu