Csendben pusztul, nem jelzi fájdalom a veszélyt

Minden év júliusában Baruch Blumberg (1925–2011) Nobeldíjas amerikai orvosra emlékezünk a hepatitisz világnapján. Ő fedezte fel ugyanis a hepatitisz B vírust 1967-ben. Neve arról is híres, hogy olyan tesztet dolgozott ki, amellyel megvizsgálhatták a vérbankokba kerülő vért.

Család-otthonP. E.2014. 07. 16. szerda2014. 07. 16.
Csendben pusztul, nem jelzi fájdalom a veszélyt

Így még a felhasználás előtt kiszűrhették a hepatitisszel fertőzött donortól levett vért. Munkásságának köszönhető, hogy megszűnt a vérátömlesztéssel továbbadott vírusos májgyulladás. Felfedezvén az összefüggést e vírus és a kialakuló májrák közt, kifejlesztette a védőoltást.

A hepatitisz valójában többféle, a májat károsító kór gyűjtőneve: a betegségeket okozó vírusokat betűkkel jelzik, A-tól G-ig. A hepatitisz A és E közvetítője leginkább a táplálék és a víz lehet, míg más vírusai a testnedvek útján fertőznek. Hazánkban több mint százezren élhetnek szervezetükben a hepatitisz kórokozójával, de sokan nem is tudnak erről. A májmolyként ismert hepatitisz C vírus például a májat anélkül pusztítja észrevétlenül, évtizedeken át, hogy fájdalmat okozna. A máj háromnegyede is tönkremehet anélkül, hogy a beteg tudna róla, míg végül májzsugor alakul ki.

A Májbetegekért Alapítvány honlapján (www.majmoly.hu) található kérdőívből kiderül, ki tartozik a rizikós csoportokba – nekik érdemes vizsgálatot kérniük. Kockázatot hordozhat például az 1993 előtti vérátömlesztés, a nagy műtét, illetve a családban előforduló vírusos májbetegség, a kábítószer-használat, az alkoholfogyasztás, sőt a tetoválás is. Látható sárgaság, illetve gyakori puffadás esetén ugyancsak érdemes orvoshoz fordulni.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek