Kutyaposta: mit jelez a farkával, az arckifejezésével a kutya?

A múlt héten meséltem el azt az eléggé szégyenletes ügyemet, amikor az utcánkban, a szomszéd lánykutyával játszó Sancho kutyám hirtelen meglódult, és egy közeledő fiatal pár felé rohant. A lány sikoltozott, hiszen egy közel hatvankilós, száguldó berni pásztor látványa a nem kifejezetten kutyabarátban komoly ijedelmet kelthet, pedig Sancho csak örömében vágtatott feléjük.

Család-otthonSzücs Gábor2014. 07. 11. péntek2014. 07. 11.
Kutyaposta: mit jelez a farkával, az arckifejezésével a kutya?

Akkor megígértem, hogy néhány kutyás „testbeszéd” ismertetésével igyekszem elmondani, mikor örül és mikor mérges egy négylábú. Az egyik legfontosabb oka annak, hogy a kutyák tán százezer éve velünk élnek, az, hogy remekül tudnak kommunikálni az emberrel. Gyorsan megértik szándékainkat és hangulatainkat, és ez oda-vissza működik.

A kutyák rengeteg jellel kommunikálnak velünk és egymással, melyek közé arckifejezések, testhelyzetek, hangok és szagok tartoznak. A kutya a száját, szemeit, füleit és a farkát használja érzelmei kifejezéséhez, ezekből pontosan kiderül, hogy mit is szeretne „mondani”.

Tán a legjobban látható jelrendszere a farkcsóválás. A laza, szabad farkcsóválás az öröm és barátság jele. A túlzott farkcsóválás, mely az egész farra kiterjed, az alázatos és a rövid farkú kutyák jellemzője; ez utóbbiaknál a „csapásszám” igen nagy. Ha azonban a farkcsóválás lassú és merev, és a háttal egy vonalban történik, akkor az állat dühös.

Ha a hátsó lábai közé behúzva tartja a farkát, akkor az a kutya fél. Ha a farok a gerincnél feljebb van, az az érdeklődés és az éberség jele. Közvetlen támadás előtt a kutya kihúzza magát, fülei és a farka feláll, megfeszíti mellkasát, esetleg a nyaka körül és a hátán felborzolja a szőrét, és morog.

A kutya arckifejezése is sokat elárul. A füleit hegyezi, ha éber és figyelmesen hallgat, és a fejére simítja, ha örül, alázatos vagy fél. A szemek hunyorítása vagy becsukása az öröm és a nyugalom jele, ha azonban a szemek teljesen nyitva vannak, az akár agresszióra is utalhat. (Sokszor elmondjuk: idegennek nem ajánlatos egy ismeretlen kutyával „szemeznie”, mert ez támadást provokálhat ki. Az egykorvolt falkaéletből őrződött meg ez a „szemmel verés”: a domináns kutyának elég volt csak ránéznie valamelyik alárendeltre, és az azonnal meghunyászkodott. Ha visszanézett – kitört a verekedés.)

Összetéveszthető a nyitott, fogakkal teli száj „bemutatása” is, mert van kutya, aki ilyenkor mosolyog, de a közelgő támadást is a hátrahúzódott ajkak, a fogak kivillantása jelzi.

És akkor még egy sor más jel is létezik, például mi a különbség az ugatás és a csaholás különféle fajtái között. Belátom, egy nem kutyás nem igazodik el könnyedén a négylábúak kommunikációjában, úgyhogy gondoljunk rájuk is, amikor kedvencünkkel póráz nélkül sétálunk…

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek