Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Miután meghúzták a felsőoktatási ponthatárokat, a gólyák vad albérletkeresésbe fognak – sokaknak erről szól az egész augusztus. Mennyiért vadászhatnak jó albérletet és mire ügyeljenek?
Kép: Kollégium diák albérlet lakás 2010 fotó: Németh András Péter, Fotó: Photographer: Andras Peter Nemeth
A szülők mélyen belenyúlhatnak a pénztárcájukba, ha a gyerekük másik városban kezdi meg az egyetemet, főiskolát. A költözés előnye, hogy a fiatal így végre önállósodhat, s nem fogja vissza a „mamahotel” kényelme. Az első egyetemi évek költsége többnyire a családi kasszát terheli, lássuk, mennyire.
Egy vidékről a fővárosba költöző diák élete általában havi 70–90 ezer forintba kerül, még akkor is, ha otthonról ételesdobozokkal felpakolva indul vissza hétfőnként.
Olcsóbban megúszhatja, aki kollégiumot kapott, míg az albérlet jócskán felfelé tornázza az összeget.
A szabad diákévek bázisa a jó és olcsó, az egyetemhez közeli albérlet. A lakások újabban főleg a világhálón találnak bérlőre, az egyetemisták pedig többnyire a közösségi oldalakon toboroznak lakótársakat. Világhálós albérletkereső szolgáltatást ad például a www.felvi.hu oldal és több felsőoktatási intézmény honlapja is.
Biztonságosabb ismerősökkel lakni vagy olyanokkal, akik ugyanarra az egyetemre járnak. Zűrös környékre akkor se költözzön a fiatal, ha az csábítóan olcsó!
Jobb társulni, mert az árak igen borsosak lehetnek. A fővárosban egy 50 négyzetméteres lakás – rezsi nélküli – bérleti díja 80-90 ezer forint körüli, de egy frekventáltabb környéken 150 ezer forint is lehet. Előfordul persze, hogy a főbérlő kiköti, hány személyt vár, s megesik, hogy külföldi egyetemistát remél. Egy belvárosi 30 négyzetméteres lakást pl. havi 90 ezer forintért kínálnak, de csak egyetlen lakónak. Garzont amúgy már 50-75 ezerért is találni a fővárosban, míg Szegeden nagyjából 40 ezerre számítsunk.
Aki Miskolcon tanul, olcsóbban megúszhatja: az Avason már kétszobás lakást lelhet 25 ezer forint plusz rezsiért. Ugyanezért Pécsett 40-50 ezret kérnek, Debrecenben pedig akár 70-80 ezer forint is lehet a lakás díja.
Érdemes tudni, hogy az első fél évben még nincs tanulmányi ösztöndíj, később azonban már ez is mérsékelheti a kiadásokat, akárcsak a szociális ösztöndíj vagy a diákmunka. Külföldön, például Angliában teljesen természetes, hogy az egyetemi hallgatók dolgoznak, még akkor is, ha módosak a szüleik. Minálunk sem ciki, ha az egyetemista megfogja a munka végét, s legalább a zsebpénzét előteremti…
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu