Rizikós hormonpótlás

A változókorban jelentkező kellemetlen tünetek – a hőhullámok, rosszullétek, illetve a szapora szívverés, álmatlanság – mérséklésére sok nő választja a hormonpótlást. A klimax közeledtekor először a peteérésért és a magzat beágyazódásáért felelős progeszteron mennyisége csökken. Később az ösztrogén szintje is leapad, s megkezdődnek a hangulatingadozások.

Család-otthonP. E.2014. 08. 28. csütörtök2014. 08. 28.
Rizikós hormonpótlás

A közérzetet javító hormonpótlás azonban – akárcsak a fogamzásgátlók szedése – nem kockázat nélküli. A klimax idején alkalmazott hormonpótlás trombózishoz is vezethet – figyelmeztet Blaskó György professzor, a budapesti Trombózisközpont véralvadási specialistája.

A hormon adagolása akár ötszörösére is növeli az artériás és a vénás trombózis rizikóját, így nagyobb eséllyel alakul ki stroke, szívinfarktus, esetleg mélyvénás trombózis. Ebben természetesen az életkor és más betegségek mellett a trombózisra való hajlam is közrejátszik.

A professzor ezért azt javasolja: aki hormonpótlást szeretne, vegyen részt trombofília- (genetikai hajlam a trombózisra) szűrésen és rizikóbecslésen, s csak eztán vállalja a terápiát.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek