Szánalmas helyzet: ellenségként kezelik az ember legjobb barátját

A múlt héten a kutyabarat.hu internetes portál segítségével próbáltuk áttekinteni a kutyás fürdőzés magyarországi lehetőségeit, megállapítva: a helyzet szomorú és szánalmas. Folytatva a „vízikutyázást”, a portál úgy tudja, hogy az egész országban csak 26 vízparti helyen várják gazdájukkal együtt a kutyákat is, s ebből mindössze öt van a Balatonon, ha a Tihanyi belső tavat is ideszámítjuk. A többi: Balatonaliga, Csopak, Kővágóörs, Fonyód. Ugyan Tihanynál akad még egy partszakasz Sajkodnál, távolabb a helyi strandtól, ahol állítólag kutyák is fürödhetnek, de ez csak amolyan szóbeszéd.

Család-otthonSzücs Gábor2014. 08. 21. csütörtök2014. 08. 21.
Szánalmas helyzet: ellenségként kezelik az ember legjobb barátját

Vannak olyan területek, ahol az érintett önkormányzat tiltja a kutyák fürdetését, ehhez valamilyen helyi jogszabályt kell alkotniuk. Általában a „közterületek rendjéről” vagy a környezet védelméről szóló helyi rendeletben szabályozzák ezeket az ügyeket – a bírsággal együtt. Minderről érdemes az érintett önkormányzatok internetes oldalán tájékozódni.

Ha valakit elkaptak és megbüntettek, akkor a fizetés előtt különösen érdemes tisztázni, hogy pontosan milyen helyi rendeletre hivatkoztak, mert könnyen előfordulhat, hogy hiányzik a megfelelő jogi háttér, és akkor meg lehet spórolni a büntetést.

A tiltások nem vonatkoznak az olyan mesterséges tavakra, amelyek magántulajdonban vannak és nincsenek fürdőhellyé nyilvánítva. Ezeken a tavakon a kutyák a tulajdonos engedélyével fürdőzhetnek, akár a gazdival együtt, sajnos azonban még elég kevés az ilyen hely hazánkban.

Azért egyedisége okán említsük meg az ország jelenleg egyetlen, kifejezetten kutyásoknak nyitott strandját, a Szegedi Kutya Klub által fenntartott Kutyastrandot.

A kisebb-nagyobb folyóknál ugyan általában nincsenek tiltások, azonban a folyóban való fürdés veszélyes, mind a gazdiknak, mind pedig a kutyáknak. Kizárólag olyan partszakaszon engedjük be a kutyát a vízbe, ahol meggyőződtünk arról, hogy a folyónak azon részén nincs erős sodrás és hajóközlekedés.

Egyelőre tehát szinte kilátástalan a helyzet, ami a kutyával fürdőzés jövőjét illeti. Sajnos az említett jogszabályok is bizonyítják, hogy a kutyák még mindig nincsenek azon a társadalmi szinten elfogadva, mellyel a civilizált országokban találkozhatunk, ahol a kutya és kutyatartó együttélése elfogadott és természetes.

Ezzel szemben nálunk az állam a legegyszerűbb módszerrel, tiltással oldja meg a gondokat, amivel a kutyát gyakorlatilag ellenséggé nyilvánítja, s kirekeszti a közös életből.

Ilyen például a közegészségügy, amelyre a rendeletalkotók szerint leginkább a kutyák a veszélyesek. Holott egyetlen kutya sem piszkít bele a vízbe, öröklött gátlásának köszönhetően. Ami, ugyebár, nem mondható el a kétlábú fürdőzők mindegyikéről…

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek