Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Ugyan a Kutyapostás már többedszer leszögezte, hogy leginkább postás és nem kutyadoki, most mégis némi orvosi ismereteket fog „kipostázni”…
Az egyik legkevésbé ismert, és éppen ezért az egyik legfélelmetesebbnek hitt betegségről lesz most, és talán még néhány héten át szó: az epilepsziáról. Egy kedves olvasó levele juttatta eszembe kutyás barátom szomorú történetét, akinek spánielje öregkorára epilepsziás lett, s az ismerős, néhány roham után, a kutyát megkímélendő, elaltatta négylábú barátját. Ma már tudom, hibázott. Ő is, és az állatorvos is…
Hát akkor veselkedjünk neki a témának, mégpedig a mancsok.hu internetes oldal segítségével. Némi „kórelőzmény”. Az epilepsziás betegséget már az ókorban is ismerték, ez volt a „szent betegség”. Az epilepsziát az istenek ajándékának tekintették, s az érintetteket nagyfokú tisztelet övezte. Az ókor két leghíresebb betege Julius Caesar és Nagy Sándor volt, a képzőművészek közül pedig van Gogh. Alfred Nobel is epilepsziás volt; példájuk jelzi, hogy a betegség az emberi értelmet, az élet értékét nem befolyásolja. Tegyük hozzá, a kutyáknál sem.
Az epilepszia agyi betegség, amelyet spontán kialakuló görcsroham okoz. Hogy a diagnózis ne legyen egyszerű, a görcsroham, az epilepszia mellett több, különböző eredetű baj – mérgezés, májbetegségek, alacsony vércukorszint stb. – következtében is kialakulhat. Szerencsére a betegség előfordulása elég ritka: a kutyák 0,5–2,3%-ánál alakulnak ki görcsrohamok, ami bármely életkorban lehetséges, de a kanoknál gyakoribb.
Egy sor kutyafajta érintett, legtöbbjüknél már bizonyították a betegség örökletes jellegét is, viszont nem vagy csak ritkán lesznek epilepsziások az agarak és a dobermannok.
A betegség és az ezt jelző roham általában minden előzmény nélkül alakul ki. Sajnos azonban ilyenkor szinte soha nincs jelen állatorvos, aki ezért csak a gazda által észleltekre hagyatkozhat. Bár tudom, hogy a roham látványa sokak számára ijesztő lehet, de ezért fontos, hogy feltétlenül jegyezzük fel az időpontot, a roham hosszát, esetleges ismétlődését, a közben történteket, hogy például az egész testre kiterjedt-e a görcs vagy csak egyes testrészekre.
A kutya ilyenkor elveszti eszméletét, megállíthatatlanul rángatózik, ezért a fejét mindenképen próbáljuk felemelni, hogy ne üsse a földbe, padlóba vagy valamilyen bútorhoz, de ne nyúljunk a szájába, mert öntudatlanul is komoly harapást okozhat. Ha úgy érezzük, hogy a nyelve veszélyben van, esetleg át fogja harapni, inkább valami fadarabot helyezzünk a fogsorai közé.
Tudom, ez most rémisztően hangzott, de a jövő héten megtudhatjuk, hogy az epilepsziával együtt lehet élni. Nekünk, és a kutyánknak is.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu