Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Pörgetem a neten az álomlagzik trendi menyasszonyi ruháit. Hófehérek, vajszínűek, csodaszépek! Mégis, Farkas Gabriella díszmagyar jellegű, egyedi esküvői költeményei nemcsak Arnót lakodalmas fesztiválján, nálam is nagyobb sikert aratnak.
Kép: Image: 0136567155, License: Rights managed, Elisabeth Amalie of Bavaria, 24.12.1837 - 10.9.1898, Empress consort of Austria since 24.4.1854, Queen consort of Hungary, called "Sisi", half length, lithograph, Austria, circa 1875, hair, Sissi, hair style, hairstyle, hairdo, haircut, hair styles, hairstyles, haircuts, hairstyling, Eugene, train, gown train, trains, gown trains, crown, crowns, Sisi, Sissi, Austria-Hungary, portrait, portrait, diadem, diadems, coronet, Dynasty, dynasties, Habsburg, Imperial and Royal, k.u.k, Habsburg, Habsburg, monarch, monarchs, monarchy, monarchies, illustration, litho, 19th century,, Model Release: No or not aplicable, Credit line: Profimedia-Red Dot, Alamy, Fotó: Profimedia-Red Dot
Egy kis borsodi faluban, Arnóton él a fiatalasszony férjével, nagyszülei öreg parasztházában. Kislányként apai nagymamájától tanult meg női ruhákat szabni-varrni, az anyaitól meg hímezni és horgolni.
– Olyan jó mestereim voltak, hogy varróiskola helyett grafika szakot végeztem Miskolcon, ennek később nagy hasznát vettem a ruhák előrajzolásánál. Pár évig grafikusként dolgoztam, közben a rokonságnak varrtam, majd Arnótra költözésünk után vállalkozóként ez lett a hivatásom – mesél a kezdetekről Farkas Gabriella. Megoszlik a figyelmem, ugyanis varrószobájában az érkezésem tiszteletére a szekrényre akasztott néhány csodaszép díszmagyar ruha vonzza a tekintetemet.
– Mivel szüleim belém nevelték a történelem, a régi idők tiszteletét, először bújni kezdtem a könyvtárak szakkönyveit, bejártam az Iparművészeti Múzeumot, így jutottam el az 1800-as évekig, a gyönyörű Sissy királyné divatjáig, aki a magyarok iránti szeretetének jelképeként viselt díszmagyaros jellegű ruhákat. Minden kordivatnak vannak alapmotívumai. Akkor a csipkedíszítés dívott, a sujtás, vagyis zsinórozás csak később jelent meg.
A menyasszonyi ruhák gazdag színvilága elragadta Gabriellát, főleg ahhoz képest, hogy szinte a közelmúltig csak fehéret tudtunk elképzelni az oltár előtt. Egyedül az uszály maradandó. Az 1800-as évek csodásan hímzett fűzői, színes mellénykéi is nagyon tetszettek neki, a fehér selyemszoknyák díszítései harmonizáltak a mellénnyel.
– Amikor az első kollekcióm elkészült, sokan mondták: nagy merészség ilyen régi kordivatot a mába visszahozni. Szerintem nem, hiszen a divat folyton ismétli önmagát. Ráadásul a díszmagyar menyasszonyi ruhák nagyon praktikusak, mert később alkalmi ruhaként is viselhetők. A saját esküvői ruhámat is bármikor felvehetném – mondja, majd bizonyságul elővesz a szekrényből egy törtfehér, a felső részén kék sujtásos, a szoknyán kékkel szegélyezett ruhát. Itt az egyik ruha mellénye sötétkék, a másik bordó, s mivel a két szoknya fehér selyem, a mellényekre fehér sujtást rakott. A blúzok ujjai rövidek, noha anno csak hosszút viseltek. Ma a nők inkább rövidet kérnek, ezért pontosabb a „díszmagyar jellegű” szóhasználat, hiszen Gabriella megrendelői kérésre vagy saját ihletre néha eltér a korhűségtől.
Egy komplett ruha három-négy hétig készül, mert például sujtást horgolni időigényes. Megrendelői között sok a magyar gyökerű svájci, holland, német hölgy; nekik nem gond fizetni az igényes kézimunkát.
A lelkes varrónő mutat még egy bézs színű, selyem, mélykék blúzos, örömanyának készült ruhát – dupla öröm, hogy később estélyi ruhának is ragyogó lesz!
Gabriella szinte állandóan varr (előfordul, hogy napi 14 órát), francia bársonyból, többféle brokátból, tüllből, organzából. Vannak viszonteladói a Dunántúlon, ott nagyobb a fizetőképes kereslet. Pedig ha a munkáját órabéresítené, nem lenne több 600–800 forintnál. Kislányoknak sujtásos szoknyákat varr a megyében is, olcsón és gyorsan. Vagy tiniknek fekete mellényeket sujtással, amelyek miniszoknyával, farmerrel is hordhatók. Mostanáig mintegy száz díszmagyaros ruhát kreált – viszont soha nem varrt két egyforma darabot, még koszorúslányoknak sem.
A varrás Gabriella számára boldog hivatás, mégsem kívánja magát reklámozni, elég egy-egy helyi rendezvény, és szájról szájra megy a híre. Főleg mostanság nem akarja túlvállalni magát, merthogy kisbabára vágynak párjával, ez jelenleg fontosabb mindennél! A kreatív fiatalasszony azonban azt forgatja a fejében: majd ha meglesz a baba, Mátyás király reneszánsz udvarának pompáját szeretné felderíteni…
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu