Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Folytatjuk témánkat a kutyák epilepsziájáról, mégpedig a mancsok.hu internetes kutya-egészségügyi oldal segítségével.
Ahogy már megírtuk, kétféle típusa lehet ennek a betegségnek: az elsődleges epilepszia, amikor „csak” ez a baj, és a nem elsődleges, amikor valamilyen betegség (például agydaganat, koponyatörés, mérgezés, alacsony vércukorszint stb.) a kiváltó ok. Mi a továbbiakban kizárólag az elsődleges epilepsziával foglalkozunk.
Fontos tudni, hogy minden kutyával állatorvoshoz kell fordulni, amelyik akár csak egyetlen rohamon is átesett. Ha egyszeri esetről van szó, és a vizsgálat negatív eredménnyel zárul, akkor az állat gyógykezelésére nincs szükség, az állatorvos a kutya fokozott megfigyelését fogja javasolni.
Ha azonban gyakori, sokáig tartó vagy többszöri görcsroham valamelyikét tapasztaljuk, akkor be kell rendezkednünk arra, hogy a kutyánk élete végéig gyógyszeres kezelést igényel. Ahogy az embergyógyászatban, úgy az állatgyógyászatban is kívánatos a rohammentesség elérése, de ez gyakran nem lehetséges, és nem is feltétlenül szükséges. Sokszor, különösen a 2 éves koruk előtt megbetegedett kutyák esetében meg kell elégedni a helyzet javításával. Ilyen esetekben megfelelőnek tekinthető a kezelés, ha 4-6 hétnél ritkábban, egyesével jelentkező és 5 percnél rövidebb ideig tartó rohamokat érünk el a gyógyszer segítségével.
Az epilepszia gyógyszerei jellemzően lassan halmozódnak fel a hatékony szintre a szervezetben. Megfelelő adagolás esetén ez 10 nap, de akár 2-3 hónap is lehet. Az epilepszia elleni gyógyszereknek is vannak mellékhatásai. A szer adagolásának kezdetén gyakran nő az állatok étvágya és szomjúságérzete. Ez átmeneti, néhány hét után általában mérséklődik, de sok kutya idővel meghízik a gyógyszer mellékhatásaként. Ez a leggyakoribb szövődmény, ezért ajánlott energiában (zsírokban) szegény diétát biztosítani a számukra.
Sajnos az epilepsziával kapcsolatban széles körben elterjedt, makacs tévhitek nehezítik még ma is az állatorvosok munkáját. Ilyen például, hogy a kutyák epilepsziája megállapítható vagy kizárható EEG- (elektroenkefalográf) vizsgálattal. Ennek az eljárásnak azonban egyáltalán nincs létjogosultsága a kutyák epilepszia-diagnosztikájában.
Ugyanilyen fontos, hogy tudjuk: a kutyák epilepsziájának ellátására a leghatékonyabb szer továbbra is a fenobarbitál. Bár tény, hogy sok újabb, hatékonyabbnak vélt gyógyszer létezik, de a látszat csal: az összes modern vizsgálat azt igazolja, hogy a kutyák epilepsziája a legtöbb esetben fenobarbitállal kezelhető a leghatékonyabban.
Vagyis az epilepsziás kutyánk a gyógyszeres kezelés és a rendszeres orvosi ellenőrzés mellett éppoly boldog életet élhet, mint egészséges társai.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu