Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Ilyenkor a táskákban a hideg üdítők helyére meleg italok kerülnek. Mibe töltsük a teát, kávét? Nincs mindig kéznél termosz, az üveg pedig nehéz – emiatt szinte mindenki a háztartásban előforduló műanyag palackokat használja az italok szállítására. Nézzük, mire érdemes figyelni otthoni „palackozáskor”.
A gyártókat törvény kötelezi arra, hogy a műanyag termékeken jelezzék, az illető anyag újrahasznosítható-e vagy sem. Ezeken a termékeken feltüntetnek egy három nyilacskából álló háromszöget, valamint egy számot és/vagy betűkódot. A kódolással hét csoportba osztották a műanyagokat.
1. PET (polietilén-tereftalát). Az ásványvizeket és az üdítőket szinte kivétel nélkül ezekbe a palackokba töltik. A vastagabbak jól bírják a strapát, a vékonyak viszont hajlamosak összetöredezni. Magukba szívják a tárolt folyadék aromaanyagait, így a beletöltött tea könnyen megörökölheti elődje ízét. Nem veszélyes.
2., 4. HDPE, LDPE (kétféle polietilén). Erős, rugalmas, a különféle vegyszerekkel szemben ellenálló anyagok. A 2-es polietilénből tisztítószerek, tusfürdők, motorolajos flakonok készülnek, míg a 4-esből szatyrok, fóliák, de palackok is. Nem veszélyesek – de ki vinné magával a kávéját egy samponosflakonban…?
3. PVC (polivinilklorid). Ebből is gyártanak különféle palackokat és flakonokat. Szeressük magunkat, ne tároljuk ilyenekben az ételünket- italunkat.
5. PP (polipropilén). Magas az olvadáspontja, ezért meleg italok is kitűnően tárolhatók a PP-palackokban. Biztonságos műanyagként tartják számon.
6. PS (polisztirol, avagy hungarocell). Az ebből készült palackkal ritkán találkozni.
7. EGYÉB MŰANYAGOK. Vannak közöttük veszélytelenek, de mivel az ilyenek is bármiből készülhetnek, kerüljük a használatukat, mert a meleg hatására a legkülönbözőbb vegyületek oldódhatnak ki belőlük.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu